מהומה בעת נאום ליצמן בכנס לצמצום אי שוויון בבריאות

  אנחנו רוצים תשובות ממשרד הבריאות. כנסים ונתונים זה נחמד מאוד. אבל בזמן שאתם יושבים פה בכנס, אנחנו בנגב מתים. אנחנו דורשים שקיפות במערכת הבריאות. אנחנו דורשים יישום החלטת ממשלה לתוספת מיטות בסורוקה. די. די למוות, די להפקרת תושבי הנגב
  בנצי לייזרוביץ 3 Comment on מהומה בעת נאום ליצמן בכנס לצמצום אי שוויון בבריאות

  ליצמן: "המשרד היחיד בו קיימת יחידה ייעודית לצמצום אי שיוון זה משרד הבריאות. הקמנו מוקדי רפואה בפריפריה, הצבנו מכשירי MRI בכל בתי החולים בפריפריה, הרפורמה בבריאות הנפש הטיבה עם הפריפריה"

  ליצמן צילום: הדס פרוש, פלאש 90
  אנחנו רוצים תשובות ממשרד הבריאות. כנסים ונתונים זה נחמד מאוד. אבל בזמן שאתם יושבים פה בכנס, אנחנו בנגב מתים. אנחנו דורשים שקיפות במערכת הבריאות. אנחנו דורשים יישום החלטת ממשלה לתוספת מיטות בסורוקה. די. די למוות, די להפקרת תושבי הנגב

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  יוהן אטלן, מנכ"ל מועצת הנגב ופעילים נוספים של מועצת הנגב, רופאים לזכויות אדם, פורום בריאות דרום ותנועת הפריפריות הגיבו בקריאות לדבריו של שר הבריאות, חה״כ יעקב ליצמן בכנס באשקלון וקראו לו לקחת אחריות על המצב בנגב.

  אטלן הוסיף: "אנחנו רוצים תשובות ממשרד הבריאות. כנסים ונתונים זה נחמד מאוד. אבל בזמן שאתם יושבים פה בכנס, אנחנו בנגב מתים. אנחנו דורשים שקיפות במערכת הבריאות. אנחנו דורשים יישום החלטת ממשלה לתוספת מיטות בסורוקה. די. די למוות, די להפקרת תושבי הנגב".

  עוד שנה עברה ושוב ראשי מערכת הבריאות מוכיחים שחוץ מלהגיע לדרום ולהציג נתונים וגרפים, דבר לא השתנה", אומרת ​גלית כהן, רכזת פורום בריאות דרום מטעם רופאים לזכויות אדם. "במקום לתת תשובות לעשרות אלפי תושבי הדרום המתמודדים יום-יום עם מחסור כרוני במענה רפואי, ראשי המערכת עסוקים בהסברים והבטחות, שכבר שמענו עשרות פעמים בעבר. הגיע הזמן שהממשלה תבין שהחיים של תושבי הדרום לא שווים פחות ותפעל לשינוי המציאות – לא בדיבורים, אלא בתוספת מיטות לסורוקה, בשינוי נוסחת הקפיטציה, שקיפות תקציב קופות החולים, בשיפור איכות הרפואה הדחופה ובפריסת אמבולנסים", הוסיפה.

  מעניין הוא ששר הבריאות יעקב ליצמן לא התנגד: "זו מחאה צודקת. אכן יש פער מתמשך במשך השנים בין המרכז לפריפריה שפוגע בשיוויון ובזכויות תושבי הפריפריה. משרד הבריאות פועל לצמצום הפער ורואה בכך יעד עליון. המשרד היחיד בו קיימת יחידה ייעודית לצמצום אי שיוון זה משרד הבריאות. הקמנו מוקדי רפואה בפריפריה, הצבנו מכשירי MRI בכל בתי החולים בפריפריה, הרפורמה בבריאות הנפש הטיבה עם הפריפריה, יזמנו מענקים לרופאים בפריפריה ואנו נמשיך לעשות זאת בכל הכוח. פתיחת בית החולים באשדוד והקמת מרכז רפואי בבאר שבע יביאו אף הם לשיפור המצב הקיים בשנים הקרובות". שר הבריאות ביקש שלא להפסיק את דברי המחאה בנאומו והורה לאפשר לדוברים לסיים את דבריהם.  3 תגובות

  מיין תגובות
  1. 3

   הרב ליצמן! מה עם אי השוויון הנוראי של תקצוב החינוך החרדי שמקבל פירורי תקצוב
   מה אתה עושה בעניין הכי חשוב זה? האם כך תתן לתקציב המדינה הדו שנתי לעבור? האם לך אין נכדים שמתחנכים בחינוך החרדי?
   הנה התחשיב:
   בס"ד

   חישוב לצורך דרישת השוואת תקצוב שעות הוראה ורכיבי שכר למוכש"ר החרדי לשיעור 75%

   בדיון בתקצוב שעות הוראה בחינוך יש להבחין בין שני מרכיבים: מספר שעות ההוראה הניתנות ועלות כל שעת הוראה
   בשתי מרכיבים אלו קיים פער של עשרות אחוזים
   בנוסף ישנם רכיבי שכר נלווים לשעות הוראה שחלק משמעותי מהם לא מתוקצבים או מתוקצבים בחסר למוסדות המוכש"ר .

   בנייר עמדה של משרד רו"ח מישו"ר חשבות שהוגש לכנסת, לצורך בדיקת הפערים בין מוסדות חרדים למוסדות הרשמיים נערך חישוב באחוזים של שיעור תקציב בפועל למוסדות חינוך במגזר החרדים ובו שקלול של מכלול רכיבים אלו בצירוף חישוב תקצוב מינהל ומינהל פדגוגי והצטיידות המשומים למוסדות הרשמי בלבד.
   הבדיקה התבססה כל בסיס נתונים תקציביים של 2011
   לפי העולה מבדיקת משרד רו"ח מישו"ר חשבות עולה כי תקצוב תלמיד מוכש"ר (שיעור חוק 75%) מתוקצב בפועל בשיעור 30% בלבד מסל תקצוב תלמידי החינוך הרשמי.
   (במסמך האמור הובהר על ידי משר רו"ח שיקוביצקי כי בפועל קיימים פערים נוספים שלא נכללו בחישוב בנוגע לרכיבים תקציביים כגון: רשויות מקומיות, תקציבי בינוי ותפעול )

   על פי מסמך של מרכז המחקר המידע של הכנסת בעריכת אתי וייסבלאי,
   עלויות שעת ההוראה הממוצעת משקפות, משנת הלימודים תשע"ג ואילך, את הגידול בשכר המורים בעקבות הסכם "אופק חדש", החל כיום בכל בתי-הספר היסודיים בחינוך הרשמי. בעקבות זאת, עלות שעת ההוראה הממוצעת של מורים בבתי-ספר יסודיים בחינוך הרשמי גדלה בכ- 37% בשנים תשע"ב–תשע"ג. לעומת שנת 2011 (בה רפורמת אופק חדש פעלה באופן חלקי ) שנה עליה התבסס חישוב של משרד רו"ח מישו"ר חשבות
   בהתאם לכך יש להוסיף לחישוב הפרשי האחוזים את הגידול בשעות הוראה שהתווסף (כאמור תוספת 37%, ולפיכך עולה כי תקצוב תלמיד מוכש"ר (שיעור חוק 75%) מתוקצב בפועל בפחות משיעור 20% מסל תקצוב תלמידי החינוך הרשמי.
   להשלמת חישוב ומדידת הפערים יש להוסיף:
   תקציב שירותי היקף(תוקצב בשנת 2014 – בסך -6 מיליארד ₪ שזהו שיעור 50% מעלות התקצוב השוטף של חינוך יסודי שחושב על ידי מישו"ר חשבות) – תקציב סיוע בתחזוקת ביה"ס (שרתים, מזכירים, סייעות טיפוליות, אבטחת מוסדות חינוך, לבורנטים, ספרנים, עובדי אחזקה, אחראי ציוד ועובדי סיוע), כולל גם הסעות, שיפוצים ופיתוח. (מצו"ב בקובץ מסמך החתום ע"י מירי כהן מנהלת תחום עלויות ותקציב חינוך מוניציפלי בנושא השתתפות משרד החינוך בתקציב הרשויות המקומיות והבעלויות לשנת התשע"ז, ובו פורט בעמוד מס' 60 אופן חישוב תקציב שירותי ההיקף) מערך שירותי העזר כולל שירותי היקף כוללים שאינם שירותי חינוך, אך נחוצים לתפעול שוטף ויעיל של המערכת.
   כן יש להוסיף,
   תוספת תקצוב משלימה – חינוך בלתי פורמאלי הניתן במשותף על ידי משרד החינוך והמשרד לשוויון חברתי ומשרדי ממשלה אחרים, ובהם המשרד לביטחון פנים, משרד הרווחה והשירותים החברתיים, המשרד לקליטת העלייה, משרד התרבות והספורט ומשרד הבריאות מעורבים במימון ובפיתוח של תוכניות שונות בחינוך הבלתי פורמלי. מעורבות זו היא בהתאם לתפקידו של כל משרד, למטרות שהגדיר לעצמו,
   לאוכלוסיות שהוא מטפל בהן וליכולת הביצוע והמימון שלו. (תקצוב משרד החינוך לחינוך היסודי הרשמי ברכיב זה מוערך על ידינו בשיעור כ- 5% תקצוב ביחס לשיעור התקצוב השוטף של החינוך הרשמי )
   שקלול הפערים באחוזים בהתחשב ברכיבים האמורים מפחית את שיעור תקצוב תלמידי מוכש"ר חרדים לכפחות מ- 10% תקצוב!
   אם נוסיף לחשבון זה, את היעדר תקצוב מוסדות המוכש"ר על פי רוב מצד הרשויות המוציפאליות
   ועוד אם נוסיף היעדר התיחסות בתקצוב חינוך המוכש"ר החרדי לרזרבות תקציביות שמעביר משרד האוצר פעמים רבות לקראת סוף שנת כספים – מהם החינוך המוכש"ר מעולם לא קיבל מזה מאומה!
   נמצא כי שעור תקצוב תלמידי המוכש"ר החרדי לאחוזים מזעריים ביותר,על גבול אחוזים בודדים!

   1. תגיד לי, משלמים לך בשביל שתכתוב כזה הרבה מלל שכולו רק "בלה בלה בלה" הרי אף אחד לא קורא את התגובה שלך, אם אני מבין נכון משלמים לך לפי מספר תווים, אז למה אתה לא פשוט ממשיך לכתוב תשובות יותר ארוכות לא חבל על הכסף

    1. לפי סגנון התגובה שלך האטום למצוקה מתאים לך להיות העוזר של ליצמן