מעבר לאתר המותאם




1

השר ארדן: "מגבה את אלשיך ואת תוכניות המשטרה"

איתי גדסי 1 Comment on השר ארדן: "מגבה את אלשיך ואת תוכניות המשטרה"

סערה פרצה בעקבות דבריו של מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך בכנס לשכת עורכי הדין • "כל המחקרים הראו שמהגרים מעורבים יותר בפשיעה, ולכן טבעי שחושדים בהם יותר" • סמוטריץ': "סוף סוף מפכ"ל אמיץ שלא מתעלם מהמציאות גם כשהיא לא נעימה"

ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, הצטרף אף הוא לחגיגיה וקרא למפכ"ל לתקן את דבריו, "כי אסור שמישהו יבין מהם שזה לגיטימי לחשוד יותר באזרח אתיופי או ערבי. כל בעל עמדה משפיעה חייב להתגייס למיגור שיח גזעני או פרופיילינג מכל סוג שהוא".
23:07
22.10.20
יעקב בלוך No Comments on צפו: אבי מן משיק סינגל חדש במוצ"ש חי

התכניות האחרונות

ארכיון תוכניות מוקלטות

גם בפייסבוק

היום ברדיו

[daily-schedule schedule=1]

פוסטים אחרונים

תגיות

סערה פרצה בעקבות דבריו של מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך שאמר אמש (שלישי) בכנס לשכת עורכי הדין, כי "כל המחקרים הראו שמהגרים מעורבים יותר בפשיעה, ולכן טבעי שחושדים בהם יותר".

לאחר שפעילים במחאת יוצאי אתיופיה דרשו לפטר את המפכ"ל בעקבות דבריו, השר לביטחון הפנים ארדן הגיב לסערה ואמר כי "מפכ"ל המשטרה לא הצדיק את תופעת "שיטור היתר" כנגד ישראלים יוצאי אתיופיה ולא גיבה אותה. הוא עשה בדיוק להיפך. הוא אמר באומץ שיש בעיה כזו ושהמשטרה מטפלת בה".

לדברי השר, "הישראלים יוצאי אתיופיה הם בשר מבשרה של החברה הישראלית וחלק ממשטרת ישראל עצמה ואנו פועלים יחד עם בני הקהילה ומנהיגיה כדי לתקן את שגיאות העבר. אני אישית מוביל יחד עם המפכ"ל שינויים רבים שנועדו לטפל בבעיה זו באמצעות לימוד הקהילה, קליטת יוצאי אתיופיה במשטרה וקידומם, יצירת מנגנוני שקיפות, טיפול משמעתי ועוד".

"הסברו של המפכ"ל לא נועד בשום אופן להצדיק את שיטור היתר אלא לתאר את הלכי הרוח של השוטרים שגרמו להם בעבר לפעול באופן שגוי. כל תיאור אחר של דברי המפכ"ל או הסקת מסקנות לכיוון ההפוך איננה נכונה והיא יוצרת עיוות ותחושות קשות ללא כל הצדקה. בעיקר לאחר שהמשטרה הבהירה שוב את כוונת המפכ״ל בתשובתו", הבהיר ארדן.

"כמי שמכיר היטב את עמדת המפכ״ל ואת מעשי המשטרה בתחום שיטור היתר מול אוכלוסיות מסויימות – אני מגבה אותו ואת התכנית שמיישמת המשטרה תחת פיקודו ובהתאם למדיניותי", אמר לסיום.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' דווקא אהב את דבריו של המפכ"ל ואמר כי "סוף סוף מפכ"ל אמיץ שלא מתעלם מהמציאות גם כשהיא לא נעימה, מכיר בה ומשם פועל לתיקון לטובת כולם, ועדת הצבועים צועקת. תתעלם, אדוני המפכ"ל".

ראש האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, הצטרף אף הוא לחגיגיה וקרא למפכ"ל לתקן את דבריו, "כי אסור שמישהו יבין מהם שזה לגיטימי לחשוד יותר באזרח אתיופי או ערבי. כל בעל עמדה משפיעה חייב להתגייס למיגור שיח גזעני או פרופיילינג מכל סוג שהוא".

ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה כי "עצוב שבמקום להילחם בתופעת הפרופיילינג של אזרחים רק בשל צבע עורם, מחפש המפכ"ל הנמקות פסיכולוגיות לתופעה הקשה. בניכוי מזרחים, אתיופים, ערבים ועוד, נשארו על פי הגדרות המפכ"ל רק מעטים, לבני עור ממש, שאין לחשוד בהם. אין דרך אחרת לנסח זאת, אבל על פי המפכ"ל, גם הוא עצמו עשוי להיעצר מעצר שווא אם יסתובב בלי מדים".

ח"כ חיים ילין מיש עתיד אמר: "אני קורא למפכ"ל המשטרה להבהיר את דבריו ולשים סוף לדעות קדומות וגזענות. כולם אזרחים, כולם שווים בפני החוק. כבוד הוא ערך בסיסי בקליטת עלייה ואמירות כפי שנשמעו היום אסור שייאמרו, בוודאי לא על ידי הממונה על אכיפת החוק, שמירת הסדר הציבורי וביטחון הפנים במדינה".

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, אמר: "לא מפתיע ואפילו מתבקש לשמוע שמפכ"ל המשטרה חושב שיחס גזעני ומפלה כלפי האוכלוסייה יוצאת אתיופיה הוא טבעי. יש להזכיר למפכ"ל כי תפקידו הוא לשרת ולדאוג לביטחונם של כל אזרחי המדינה ולא רק של הציבור היהודי הלבן. המשטרה הפקירה לחלוטין את הביטחון האישי של האזרחים הערבים בכך שסימנה אותנו כאויבים ולא כאזרחים, אך המשטרה גם פוגעת באופן שיטתי בכל האוכלוסיות המוחלשות במדינה".



1 תגובות

מיין תגובות
  1. 1

    מה לעשות זה המציאות העגומה