מעבר לאתר המותאם
1

הפקה חילונית מנסה לפצח את דמותו של הגרי"ש אלישיב

איתי גדסי 1 Comment on הפקה חילונית מנסה לפצח את דמותו של הגרי"ש אלישיב

סרט ישראלי שמוקרן השבוע בבכורה, מנסה לעמוד על דמותו של מרן פוסק הדור • "הבנה חילונית מפוכחת וחקרנית, שואלת שאלות, ופותחת צוהר לראשונה אל אורח חייו, דרך חשיבתו ופסיקותיו ההלכתיות"

סרט נדיר עם חומרים בלעדיים שצולמו בביתו של הרב מכניס מבט סקרני החותר להבנת עולמו של "פוסק הדור"

התכניות האחרונות

ארכיון תוכניות מוקלטות

גם בפייסבוק

היום ברדיו

[daily-schedule schedule=1]

פוסטים אחרונים

תגיות

עבור הציבור החרדי, פטירתו של הרב אלישיב היה פרידה כואבת מעמוד ההוראה שהנהיג את עם ישראל בכוח תורתו וצדקותו. אך עבור הציבור הרחב, פטירתו עוררה השתהות וסקרנות, נוכח מעמדו הכביר והכבוד הרב שמאות אלפים חלקו לו בדרכו האחרונה.

סרט ישראלי שמוקרן השבוע בבכורה, מנסה לעמוד על דמותו של הרב, וכך זה נראה מנקודת מבט היוצרים: "מדוע הגיעו רבים כל כך להלוויה? ומי הוא הרב אלישיב? לפני ארבע שנים, הוא הלך לעולמו בגיל 102. הרב למד ולימד תורה בירושלים במשך כ-90 שנה. ברחבי העולם היהודי כולו הוא נודע כ"גדול פוסקי הדור".

"סרט נדיר עם חומרים בלעדיים שצולמו בביתו של הרב מכניס מבט סקרני החותר להבנת עולמו של "פוסק הדור". הבנה חילונית מפוכחת וחקרנית, שואלת שאלות, ופותחת צוהר לראשונה אל אורח חייו, דרך חשיבתו ופסיקותיו ההלכתיות שהתקבלו ללא עוררין על ידי מאות אלפים כ-"ציווי אלוקי".

"זוהי הכרות נדירה עם עולם קרוב אלינו גיאוגרפית אך רחוק מאד מעולמם של מרבית הישראלים.

"הרב יצחק הרצוג (רבה הראשי של מדינת ישראל בהקמתה) מינה את הרב אלישיב כחבר בצוות רבנים שקיבלו על עצמם לעצב את הצביון ההלכתי/היהודי של מדינת ישראל לאחר אלפיים שנה של חיים יהודיים בגלות. הרב אלישיב מונה כאחראי על הפסיקה ההלכתית בצה"ל ובהמשך עמד בראש הקמת מערך בתי הדין הרבניים.

"במהלך חייו רשם לזכותו אלפי פסיקות בתחומים רבים ומגוונים ברפואה, בשאלות הלכתיות ואתיות הנוגעות בחיים ומוות, השתלת אברים, גנטיקה ופריון.

"כאשר הרב פסק לנו בהלכות הפעלת הטנק בשבת, הרגשנו שהרב יושב אתנו בתוך הטנק"- אומר אל"מ הרב אברהם אבידן שנועץ תמיד עם הרב אלישיב בדיני צבא ומלחמה כמו: זיהוי חללים, התרת עגונות וסוגיית הגיורים בצה"ל.

"פסיקתו המקלה" של הרב אלישיב בעניין חפירות הצלה ארכיאולוגיות באתרי בנייה ציבוריים – הביאו להפצת "פשקוולים" נגדו ברחוב החרדי. הרב הותקף על "תמיכתו" בחילול קברים.

פסיקה נוספת של הרב שמה קץ להפגנות השבת האלימות כנגד מפעל אינטל בירושלים. המפעל חייב לפעול 24/7 ופסיקתו של הרב שמה קץ למאבק האלים.

הרב עצמו התרחק מאירועים המוניים אבל היה מודע למעמדו כ"גדול הדור". לא קיימת משרה רשמית המוגדרת כ-"גדול הדור", ההגדרה נוצרת על ידי הציבור עצמו. זהו חוש הניתן לציבור להחליט ועם השנים הציבור מזהה ומכתיר עליו את "גדול הדור", בזכות צדקותו, חכמתו, יושרו וניקיון כפיו ובקיאותו ללא סייג ברזי התורה וההלכה.

גם מנהיגים מהארץ ומחו"ל השועים לפתחו, שגרירים זרים וראשי המדינה מגיעים לקבל את עמדת הרב ביודעם את השפעתו על ציבור חרדי גדול מאוד. הסרט מתעד את פגישותיו עם שמעון פרס, שגרירים וראשי מדינות (כמו השגריר הבריטי המנסה לשכנע את הרב לתמוך בפתרון "שתי מדינות לשני עמים").

הסרט מלווה בראיונות ובפרשנות אישית של בן משפחתו החילוני בן בר-שביט. בן הוא יוצר פורה לתיאטרון ולטלוויזיה בארץ.

בן בר-שביט הוא בנו של שחקן התיאטרון שלמה בר-שביט הנמנה על הפלג החילוני של משפחת אלישיב. בן בר-שביט הלך שבי אחרי תחושותיו וערך מפגשי הכרות עם בני משפחתו החרדים צאצאי הרב אלישיב. כיום יש לרב אלישיב כאלף וחמש מאות צאצאים. בן ביקש להכיר ולהבין יותר (גם אם לא להסכים) את דמותו ואורח חייו של הרב ומכאן את סוד האמונה הטוטלית המכתיבה לרבים כל כך את היומיום שלהם וזרה לחלוטין לרבים אחרים בתוכנו".1 תגובות

מיין תגובות
  1. 1

    אתר קול חי בבקשה, תצנזרו את הסרט המלא אם יש בתוכו מה להוריד, ותפרסמו אותו, חייב ליהות מעניין.