מעבר לאתר המותאם
1

מחבלים בלבוש אנשי עסקים: סייעני הפיגוע בשרונה נתפסו וחשפו

קובי פינקלר ואיתי גדסי 1 Comment on מחבלים בלבוש אנשי עסקים: סייעני הפיגוע בשרונה נתפסו וחשפו

כתב אישום הוגש נגד סייעני המחבלים בפיגוע הקשה במתחם שרונה • כתב האישום מתאר בפרוטרוט את התכנית השטנית, השראת דאעש, והביצוע האכזרי

צילום: Miriam Alster/Flash90
0:47
31.05.20
צבי טסלר No Comments on סיכום: 300 נדבקים בשבוע האחרון

התכניות האחרונות

ארכיון תוכניות מוקלטות

גם בפייסבוק

היום ברדיו

[daily-schedule schedule=1]

פוסטים אחרונים

תגיות

הותר לפרסום כי בפעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי, צה"ל ויחידת הפח"ע של מחוז ש"י/משטרת ישראל, נעצרו סייעניהם של מבצעי פיגוע הירי במסעדת מקס ברנר שבמתחם שרונה בתל אביב (8.6.16) , בו נרצחו 4 ישראלים ונפצעו 15.

שני המפגעים, מחמד מחאמרה וחאלד מחאמרה, הם ילידי 95', תושבי יאטה שבאזור יתיר. מחמד מחאמרה עלה כתומך דאע"ש שלמד בירדן וחזר לביתו ביאטה בינואר 2016. על פי ממצאי החקירה, השניים החליטו לבצע את הפיגוע בהשראת ארגון דאע"ש, אך מבלי שגוייסו רשמית לארגון ומבלי לקבל סיוע והדרכה כלשהם.

במסגרת החקירה נעצר יונס עאיש מוסא זין, יליד 94, תושב יטא, אשר הודה בחקירתו כמי שתכנן לצאת לפיגוע יחד עם שני המפגעים אולם בסופו של דבר לא יצא מטעמים טכניים. כמו כן, הודה כי סייע למפגעים באספקת האמל"ח ואף הסגיר רובה מסוג קרלו.

יעד הפיגוע

בחקירתם בשירות הביטחון הכללי עלה כי המפגעים החלו בתכנון הפיגוע כבר בינואר 2016. על פי התכנית המקורית, השניים תכננו לבצע פיגוע ירי בקרון נוסעים של רכבת ישראל . עוד עלה בחקירה, כי הבחירה במתחם שרונה כיעד לפיגוע היתה אקראית ונעשתה ביום הפיגוע.

ציר ההגעה לישראל

שני המפגעים נכנסו לישראל דרך פרצה בקו התפר המשמשת להברחת שוהים בלתי חוקיים באזור מצדות יהודה בדרום הר חברון. את השניים הסיע סלים מוגנם, בן 23 תושב יאטה, שנעצר אף הוא בגין הסעתם. לאחר כניסתם לישראל הגיעו השניים לשגב שלום, שם שהו מספר שעות בדירה ששימשה שוהים בלתי חוקיים, והתארגנו לקראת יציאתם לתל אביב.

האמל"ח בו בוצע הפיגוע

לצורך ביצוע הפיגוע השתמשו השניים ברובים מאולתרים, שיוצרו במחרטות מקומיות ונרכשו מיצרני נשק במקום מגוריהם, יאטה. מעצרם של החשודים בביצוע הפיגוע החמור בת"א ובסיוע למפגעים ממחיש את הסיכון הרב הנשקף מיוזמות טרור מקומיות, המנצלות את הנגישות בשטח לכלי נשק רבים, תקניים ומאולתרים. כמו כן, חקירה זו ממחישה את הצורך בהגברת האכיפה אל מול נהגים המסיעים שוהים בלתי חוקיים לתוך תחומי ישראל, למרות הסיכון הביטחוני הכרוך בכך.

במסגרת חקירת הפיגוע בשב"כ נעצרו לחקירה 10 תושבי הכפר יאטה, בחשד שהיו מעורבים בייצור ובסחר באמל"ח, וכן בתאום העברת המפגעים לישראל.

והנה השתלשלות האירועים כפי שעולה מכתב האישום:

במהלך יולי 2015, לאחר שריפת ביתם של משפחת דוואבשה, גמלה בליבו של חאלד ההחלטה לבצע פיגוע רצח המוני של אזרחים ישראלים והוא שוחח על כך עם מחמד, שהסכים לתכנן ולבצע עם חאלד פעולת נקם בישראל בשם המדינה האסלאמית בתקופת חודש צום הרמדאן. לאחר מכן, פנו חאלד ומחמד אל יונס והציעו לו לבצע יחד עימם את הפיגוע והוא הסכים. בהמשך קשרו הנאשמים קשר לגרום בכוונה תחילה למותם של ישראלים, בתקווה שיומתו ויזכו למעמד של "שהיד". במסגרת הקשר, תכננו הנאשמים לבצע את הפיגוע ברכבת ישראל על ידי ביצוע ירי בנוסעי הרכבת שילכדו בקרונות ולא יוכלו לברוח, ובכך תושג מטרתם לרצוח כמה שיותר ישראלים.

לצורך כך, בתקופה שקדמה לביצוע הפיגוע, אסף חאלד מידע בנוגע ללוחות הזמנים של הרכבת, תמונות של הרכבת עצמה, מסלולי הרכבות, מיקומם של הדוכנים למכירת כרטיסים, שערי הכניסה לתחנות הרכבת, הכניסות והיציאות של תחנות הרכבת, וכן כמות הנוסעים ברכבות השונות. לאחר גיבוש המידע, גמלה בליבם של הנאשמים ההחלטה כי יבצעו את פיגוע הירי בקו הרכבת מת"א לחיפה. לצורך מימוש תכנית הקשר, החליטו הנאשמים להצטייד ברובים ותחמושת. בפברואר 2016, החליטו הנאשמים כי יונס יספק להם את כלי הנשק. בעודם ממתינים להגעת כלי הנשק מיונס, ביצעו חאלד ומחמד את הפעולות הבאות: על מנת להתחזות לאנשי עסקים ישראלים, רכשו חליפות רשמיות, שעונים, תיקי עור, נעליים, משקפיים ושעונים בעלות כוללת של כ- 2,600 ש"ח; קנו שני סכינים באורך 30 ס"מ, מתוך מטרה שאם כלי הנשק יתקלקלו או יתקעו במהלך הירי או שתגמר התחמושת, יבצעו השניים פיגוע דקירה; קנו רעל עכברים כדי שיוכלו לעשות שימוש בסכינים הטבולות ברעל ולדקור באמצעותן אזרחים ישראלים נוספים ובכך להעצים את הנזק ההמוני המתוכנן.

זמן מה לפני הפיגוע, השיג יונס 3 כלי נשק ואת התחמושת לשם ביצוע הפיגוע. לאחר מכן, ערכו שלושת הנאשמים, במספר הזדמנויות שונות, אימוני ירי שנועדו לבדוק את תקינות כלי הנשק. במהלך תקופה זו, החביאו הנאשמים בביתו של יונס את הנשקים, התחמושת, הסכינים, הרעל והציוד. זמן קצר לפני הפיגוע, החליטו חאלד ומחמד למנוע מיונס לצאת לפיגוע, הואיל ויש לו חובות כספיים ולכן לא יוכל להיות "שהיד" על פי האמונה המוסלמית, וזאת חרף העובדה שיונס התכונן לביצוע הפיגוע והיה שותף מלא לתכנון ולכל המעשים שנועדו לקדם את מטרת הקשר.

ב- 7.6.16 או בסמוך לכך, שוחחו הנאשמים עם איסמאעיל אדעיס כדי שיסיע אותם ליישוב שגב שלום שבישראל. באותו מועד, הצטלמו כל הנאשמים בביתו של יונס על רקע דגל המדינה האסלאמית ועליו רשום: "אין אלוהים מלבדו ומוחמד שליח אלוהים", מתוך מטרה שתמונות אלה תפורסמנה בתקשורת, לרבות בפייסבוק, לאחר ביצוע הפיגוע.

ב- 8.6.16, בשעות הבוקר המוקדמות, הסתפרו חאלד ומחמד כדי לחזק את מצג השווא שהתכוונו ליצור – להתחזות לאנשי עסקים. לאחר מכן הלכו ליונס ולקחו ממנו את הנשקים, התחמושת, הסכינים, הרעל והציוד. בשעה 12:30 בערך הגיע נהג שנשלח על ידי איסמאעיל וחאלד ומחמד הוסעו על ידו לשגב שלום. בצהריים הגיעו לשגב שלום ובשעה 17:00 בערך הלכו לדירה שבה התגורר מכר שלהם כדי לסיים את הכנותיהם לפיגוע. חאלד ומחמד לבשו את החליפות והכניסו לתיקים את כלי הנשק, התחמושת והסכינים. לאחר מכן עלו על אוטובוס 53 משגב שלום לבאר שבע וירדו בכניסה לתחנה המרכזית באר שבע. בעת שהגיעו השניים לתחנת הרכבת בבאר שבע, גילו כי בפתח התחנה קיימים אמצעי ביטחון קפדניים, לרבות גלאי מתכות, ולאור זאת החליטו לשנות את תכניתם המקורית. סמוך ל- 20:00 החליטו לקחת מונית לתל אביב. בשעה 21:00בערך הגיעו לתל אביב וירדו מהמונית ליד תחנת רכבת "השלום", הסמוכה למרכז עזריאלי. בהגיעם לתל אביב, חיפשו חאלד ומחמד מקום הומה אדם על מנת לבצע בו את הפיגוע. לצורך כך, שאלו עוברים ושבים היכן ישנן מסעדות או בתי קפה, ולאור המידע שקיבלו, החלו לצעוד למתחם "שרונה".

בשעה 21:30 בערך נכנסו השניים לבית הקפה "מקס ברנר" והתיישבו ליד אחד השולחנות. לאחר כמה דקות, כשהבחינו שהמקום הומה אדם, החליטו כי זה העיתוי לבצע את הפיגוע. חאלד ומחמד קמו ממקומם, שלפו את כלי הנשק וירו לכל עבר בכוונה לגרום למותם של ישראלים רבים ככל האפשר. במהלך הירי, לאחר שפגעו במספר אזרחים, התקלקלו כלי הנשק וחדלו לירות. בשלב זה, השליך מחמד את נשקו על אחד מהאזרחים שנפגעו כתוצאה מהירי, ויחד עם חאלד, החל לברוח מהמקום מכיוון מזרח למערב. בעת המילוט, דלקו אחריהם מאבטחים שהיו במקום ואף ניסו לירות לעברם, אך לא פגעו בהם. לאחר מכן, התפצלו השניים, כשכל אחד מהם פונה לנתיב בריחה אחר- חאלד נורה סמוך לאחר מכן על ידי מאבטח, נוטרל ונעצר על ידי כוחות הביטחון.

מחמד נמלט ובנתיב המנוסה חבר לעוברים ושבים שנמלטו מאימת הפיגוע. מחמד הגיע לבניין מגורים הנמצא ברחוב שפרינצק בתל אביב, שם עלה במדרגות יחד עם בני משפחה שמתגוררים בבניין, נכנס עימם לדירת המגורים שלהם במטרה להסתתר במסווה של אזרח הנמלט ממקום הפיגוע, וזאת עד שנעצר בתוך דירתם ידי כוחות הביטחון.

כתוצאה מהפיגוע נרצחו עידו בן ארי, אילנה נבעה, מילה מישייב ומיכאל פייגה זכרם לברכה. בנוסף נפצעו 41 אזרחים, כשלארבעה נגרמו חבלות חמורות. מיד לאחר הפיגוע, לקח יונס את הנשק שאיתו התכונן לבצע את הפיגוע והחביא אותו בביתו של חברו כדי שבמידה וייעצר לא ייתפס הנשק ברשותו.

תפיסת המחבלים שסייעו לביצוע הפיגוע בתל אביב על ידי כוחות דובדבן:1 תגובות

מיין תגובות