מעבר לאתר המותאם
1

חברי קונגרס בודקים: האם ג'ון קרי הונה את ישראל?

איתי גדסי 1 Comment on חברי קונגרס בודקים: האם ג'ון קרי הונה את ישראל?
14:17
09.08.20
איתי גדסי No Comments on הבחירות כבר כאן: "כחול לבן מנסים לעשות עלינו סיבוב"

התכניות האחרונות

ארכיון תוכניות מוקלטות

גם בפייסבוק

היום ברדיו

[daily-schedule schedule=1]

פוסטים אחרונים

תגיות

שלושה שבועות לאחר שפורסם על החלטת ארה"ב לסמן מוצרים מיו"ש תחת השם west bank ולאחר הכחשת מחלקת המדינה האמריקאית כי מדובר בסך הכל ברענון נוהל ישן, חושף הערב (שלישי) ארגון ILF – THE INTERNATIONAL LEGAL FORUM  (הפורום המשפטי הבינלאומי) כי ההנחיה משנת 1995 התייחסה אך ורק למוצרים המיוצרים תחת שליטת הרשות הפלסטינית ביו"ש ועזה. כעת מבצע מזכיר המדינה האמריקאי ג׳ון קרי מחטף, משנה את משמעותה של ההוראה ומרחיב את ההוראה לכלל המוצרים המיוצרים ביו״ש כולל בשטחי C תחת שליטת ישראל.

בעקבות הממצאים החלו חברי קונגרס בבדיקה לפתיחת הליך שימוע לממשל.

על פי הבדיקה שערכה עו"ד יפעה סגל מנהלת ארגון ILF, ההנחיה פורסמה לראשונה ברשומות של משרד האוצר, מחלקת המכס והגנת הגבולות, בהמלצת מחלקת המדינה האמריקאית בתאריך 6 באפריל 1995. על פי הנאמר בהנחיה בעקבות חתימת הסכמי אוסלו והקמת הרשות הפלסטינית וההסכמה שהרשות תחל לנהל את ענייניה בנושאים אלה. יסומנו המוצרים אשר מיוצרים, מפוקחים ומנוהלים תחת הרשות הפסלטינית – תחת הסימון west bank (גדה מערבית) ולא תחת הסימון ״יוצר בישראל״ כפי שהיה נהוג עד אז.

זאת ועוד ימים ספורים קודם לכן, ב-27 למרץ 1995 פורסמה הנחיה מפורטת ומפורשת יותר, כאשר בסעיף 2 כתוב: "תקף רק לסחורות המיוצרות באזורים בהם קיימים הסכמים המקימים את ממשל הביניים הפלסטיני האוטונומי.” כלומר –  רק על מוצרים המיוצרים תחת השליטה של הרשות הפלסטינית ביו״ש ועזה, כאשר מוצרים המיוצרים תחת שליטה ישראלית אינם רלוונטיים להנחיות אלה.

ב ILF  מוסיפים ומדגישים כי הכוונה האמריקאית הופכת ברורה עוד יותר בסעיף 4 לאותו נוהל, כאשר מגדיר הסעיף כי "סמכותה של הרשות הפלסטינית תחול על הגדה המערבית ועזה מלבד על נושאים אשר יידונו במו"מ על הסכם הקבע כגון, ירושלים, ההתנחלויות וישראלים". כלומר, ההנחיה למען הסר ספק, ובלשון דומה לזו של הסכמי אוסלו, מחריגה את הנושאים המפורטים לעיל.

כאמור ממצאי הבדיקה הוצגו הדברים בימים האחרונים בפני נציגי שרת המשפטים איילת שקד, ובמקביל בסיוע ארגון ZOA גם בפני חברי הקונגרס האמריקאי ובניהם  מרקו רוביו וטד קרוז המתמודדים בימים אלו בפריימריז הרפובליקנים על נשיאות ארה״ב. בעקבות המידע שהוצג בפני חברי הקונגרס החל הליך להסדרת הנושא בחקיקה, וכן בנוסף מספר חברי קונגרס החלו בהליך בדיקה במטרה לערוך שימוע למחלקת המדינה והשר קרי בנוגע למידע שנחשף אשר משמעותו למעשה הולכת שולל את הקונגרס ואת הציבור האמריקאי והישראלי.

מנהלת ILF יפעה סגל מסרה בעקבות הבדיקה כי "לכאורה נראה כי מחלקת המדינה האמריקאית מנסה לבצע מחטף פוליטי באמתלה של אכיפת נוהל ישן, כאשר היא בפירוש חורגת היא ואף סותרת באופן ברור ומוחלט את לשונו של הנוהל ואת המטרה המקורית של יצירתו. בשורה תחתונה מדובר במקרה הטוב בטעות והטעייה ובמקרה הגרוע בהונאה לשמה, בכל מקרה ברור כי נוצרה כאן הולכת שולל של הקונגרס האמריקאי, הציבור האמריקאי והישראלי".1 תגובות

מיין תגובות