מקלב זועם: "ההוצאה לפועל מנוגדת להלכה, גזל, אני לא פחות פוסק הלכה"

  "ההוצאה לפועל אינה לפי ההלכה! יתירה מזאת טען מקלב, לא רק שההוצל"פ מנוגד להלכה, אלא שזה גזל בידי ההוצאה לפועל. ולכן אסור לרכוש מוצרים מהוצאה לפועל. אני לא פחות פוסק הלכה מהיושבים האחרים סביב השולחן"
  איתי גדסי 1 Comment on מקלב זועם: "ההוצאה לפועל מנוגדת להלכה, גזל, אני לא פחות פוסק הלכה"
  "ההוצאה לפועל אינה לפי ההלכה! יתירה מזאת טען מקלב, לא רק שההוצל"פ מנוגד להלכה, אלא שזה גזל בידי ההוצאה לפועל. ולכן אסור לרכוש מוצרים מהוצאה לפועל. אני לא פחות פוסק הלכה מהיושבים האחרים סביב השולחן"

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  ועדת החוקה חוק, ומשפט של הכנסת אישרה היום לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק ההוצאה לפועל. ההצעה, מבקשת לתקן את חוק ההוצאה לפועל כך שבמקרה והחייב הינו בית כנסת, מסגד או כנסיה, בנוסף לתשמישי הקדושה שפטורים מעיקול, לא יתאפשר לעקל מטלטלין מבית התפילה לטובת גביית החוב בהוצל"פ.

  יוזם הצעת החוק ח"כ יואב בן-צור אמר "הצעת החוק חשובה ושומרת על בית כנסת שיוכל להתנהל כראוי. התורה ציוותה שלא ניתן לעקל לבעל חוב רכוש בסיסי נצרך לאדם. רוב המוצרים שנמצאים בבית הכנסת, בדרך כלל נתרמו ע"י המתפללים. אבסורד לעקל את הציוד לטובת חובות של בית הכנסת. לא ראוי לעקל ריהוט לטובת חוב מים.

  "מאידך, הסכמתי להוסיף להצעת החוק תיקון שיאפשר לעקל ספר תורה למרות שהוא תשמיש קדושה, במקרה שבית הכנסת חייב כסף לסופר שכתב את ספר התורה, או חוב למתקין מזגנים בגין מזגן שהתקין בבית הכנסת. אני חושב שראוי להחריג בעלי חובות כך שיהיה ניתן לעקל לטובת החוב למוכר שסיפק את הסחורה. לא יתכן שאדם יבצע מלאכה עבור בית הכנסת והגבאים ינצלו את המצב החוקי ולא ישלמו לו. התייעצתי עם גדולי תורה שאישרו לי שראוי לבצע את התיקון".

  יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי אמר: אני לא הייתי מסתכל על מוסדות המדינה כגוף שיהיה ניתן לא לשלם להם חובות.

  ראש תחום משפט עברי במשרד המשפטים ד"ר מיכאל ויגודה התנגד להצע"ח ואמר "העיקרון ההלכתי קובע שחובה ואף מצווה לפרוע חוב, גם אם החוב כלפי ספק תשמישי קדושה לבית הכנסת. אין סיבה שבית הכנסת יחסה תחת ההגנה הקיימת היום בחוק. התיקון לחוק אינו עולה בקנה אחד עם ההלכה" אמר ויגודה.

  נציג הלשכה המשפטית של הכנסת לתחום המשפט העברי עו"ד ירון אונגר טען כי ההצעה מנוגדת להלכה לדבריו, אין יסוד הלכתי לאפשר עיקול של בעל המלאכה עבור חוב הנובע מהסחורה שהוא סיפק. כל הנושים נמצאים במעמד זהה. ולכן אם ניתן לעקל ציוד שסופק לבית הכנסת, ראוי שכל נושה יוכל לעקל, ולא רק הספק.

  ח"כ אורי מקלב אמר "אני לא מבין למה הניחו כיפה לראש הצעת החוק. אשמח לקבל חו"ד הלכתית בכל הצעת חוק". מקלב תהה, "למה לא קיבלנו חו"ד בחוקים אחרים. האם העזתם לבוא לדיון ולצאת כנגד ארגוני הנשים שמדברים כאן כנגד ההלכה? מה קרה שדווקא בהצעה זו קיבלנו חו"ד הלכתית? המסמך שהוגש לנו אינו מסמך הלכתי, אלא סקירה של הלשכה משפטית ולא מעבר לכך. כל ההוצאה לפועל אינה לפי ההלכה! יתירה מזאת טען מקלב, לא רק שההוצל"פ מנוגד להלכה, אלא שזה גזל בידי ההוצאה לפועל. ולכן אסור לרכוש מוצרים מהוצאה לפועל. אני לא פחות פוסק הלכה מהיושבים האחרים סביב השולחן", אמר מקלב.

  כאמור, הצעת החוק אושרה היום בוועדה להצבעה במליאת הכנסת בקריאה שניה ושלישית.  1 תגובות

  מיין תגובות