לראשונה: דמי אבטלה לעובדים עצמאיים

  שלמה בן יוסף No Comments on לראשונה: דמי אבטלה לעובדים עצמאיים

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון – דמי אבטלה לעצמאיים), התשע"ה-2015 של חברי הכנסת אלי כהן ורועי פולקמן. להצעה זו הוצמדו הצעות דומות של חברי הכנסת מיקי לוי, סופה לנדבר, אילן גלאון ואראל מרגלית.

  מוצע לקבוע זכאות לתשלום דמי אבטלה לעובדים עצמאיים וכן הוראות לעניין חישוב דמי האבטלה לעובד עצמאי, מספר התקופות שבהם יוכל עובד עצמאי לקבל דמי אבטלה וכן מתי יראו עובד עצמאי כמובטל.

  בדברי ההסבר להצעה נכתב: "כיום, ענף האבטלה בחוק הביטוח הלאומי קובע זכאות לדמי אבטלה לשכירים אשר חדלו מעבודתם וזאת, בתנאים המפורטים בחוק. עם זאת, חוק הביטוח הלאומי אינו מזכה, בשום תנאי, עובדים עצמאיים אשר נפלטו ממעגל העבודה בקבלת דמי אבטלה. הפלייתם של העצמאיים ושלילת זכאותם לדמי אבטלה אינה מתיישבת עם תכליתו של החוק והעקרונות העומדים בבסיס תורת הביטחון הסוציאלי.

  פתיחת עסק קטן כרוכה לרוב בסיכון כספי ההשקעה הראשונים וכן בחוסר וודאות לגבי הצלחת העסק, במקרה שנאלץ העצמאי לסגור את העסק יורד חלק ניכר מהשקעתו לטמיון, הוא סובל לרוב מהכנסות נמוכות אם בכלל בתקופה שקדמה לסגירת העסק ונאלץ להתמודד עם היעדר רשת בטחון בתקופה לאחר סגירת העסק שכן אינו זכאי לדמי אבטלה. העסקים הקטנים מהווים מנוע צמיחה משמעותי ומייצרים מקומות תעסוקה במהירות גבוהה יחסית וכשכך על המדינה לעודד יזמים לפתוח עסקים קטנים ולתת להם רשת בטחון בדמות דמי אבטלה במקרה של סגירת מה העסק.

  ח"כ אלי כהן הציג את ההצעה ואמר: החוק היא לתקן את אחד העיוותים המרכזיים הקיימים בין מעסיקים לשכירים. כמו ששכיר זכאי לדמי אבטלה גם עצמאי זקוק לסיוע בתקופה קשה זו. החוק מפלה בצורה לא מבוטלת בין שכירים לעצמאים. כיום בישראל יש 490 אלף עסקים קטנים ובינוניים מתוכם 240 אלף שלא מעסיקים אף אחד. למעשה אין שוני בין אותו שכיר ולבין אותו עצמאי ולכן אנחנו צריכים להבטיח שיש להם את אותם תנאים. 30 -40 אלף עסקים נאלצים לסגור את העסק שלהם כמידי שנה. אנחנו חייבים לדאוג להם לרשת ביטחון סוציאלית.

  שר הרווחה חיים כץ השיב בשם הממשלה: גם הממשלה חושבת שהגיע הזמן לתת דמי אבטלה לעצמאיים ולכן ההצעה תאושר בטרומית בלבד ואנחנו נגיש הצעה ממשלתית בהסכמת המציעים, שתפטור את הבעיה. אנחנו מקווים שעצמאיים כלל יצטרכו דמי אבטלה אבל אם הם יצטרכו אנחנו נדרג שיקבלו באותם תנאים.

  77 ח"כים תמכו בהצעה ללא מתנגדים והיא תועבר לוועדת העבודה והרווחה להמשך טיפול.  0 תגובות