עצמותיו של יהודי שנטמן מוקף בנכרים הועלו ארצה

  יוסי אשר No Comments on עצמותיו של יהודי שנטמן מוקף בנכרים הועלו ארצה

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  שמו של הרב מרדכי אריה מאייר ז"ל, אשר כיהן כשמש בית הכנסת בקהילת פלארבישוסהיים בגרמניה, אינו מוכר במיוחד לציבור, אולם חלק נכבד מצאצאיו תופסים היום מקום מכובד במקומות תורה בארץ ישראל.

  בעת שפרצה מלחמת העולם הראשונה אשר גבתה כל כך הרבה קורבנות, כולם נאלצו להתגייס וכך גם המנוח, אשר נהרג במהלך המלחמה ונטמן בבית קברות צבאי גרמני, השוכן במזרח צרפת.

  במשך כל השנים, כאשר בני המשפחה הביטו על התמונות של קבר סביהם, הבחינו כי הוא מוקף בקברים של גויים עם הסימנים הנוצריים, רח"ל, וליבם כאב ודאב, ובעצה עם גדולי ההוראה החלו בני המשפחה לפעול לגאול את עצמותיו של סביהם ממקום מנוחתו בין הנכרים בכל דרך.

  מצבה

  מכאן החל הליך ארוך ומייגע: הוברר למשפחה שלא כל כך קל לקבל רשות להעברת מקום הקבורה, בפרט כשמדובר בבית קברות גרמני. גם הגורמים הצרפתיים לא הקלו על המלאכה, ורק בעבודה אינטנסיבית של למעלה משנתיים נתקבל האישור המיוחל. יהודים טובים מצרפת נרתמו לסייע למצווה נעלה ונשגבה זו ועסקו בכך במסירות נפש, בהם נגיד משטרסבורג, הרב שמעון ארנרייך, האחראי על החברא קדישא החרדית שם.

  וכך, לאחר שנתיים של פעילות ברוכה, ביום שלישי בשבוע שעבר, התאספו כמה יהודים בבית העלמין לעסוק במלאכת שמים זו. על עניין זיהוי המת נועצו בהגאון הגדול רבי יצחק זילברשטיין שליט"א. לאחר 12 שעות של עבודה נשלמה המלאכה ורבי מרדכי אריה מאייר ז"ל, זכה להגיע לקבר ישראל ביום חמישי האחרון, פרשת שלח לך אנשים, בבית העלמין סגולה בפתח תקווה, שם טמונים שני בניו, הרב אשר ז"ל והרב משה ז"ל, ונכדו הרב רפאל מאיר זצ"ל, מפ"ת. במהלך הלוויה נישאו דברי התעוררות נרגשים ע"י הרה"ג רבי מיכאל מאיר שליט"א מבני ברק, ועל ידי נינו שיחי'.

  וכך לאחר מאה שנה, זכה רבי מרדכי אריה ז"ל, למה שלדאבון לב רבים אחרים לא זכו, לקבר יהודי, ובארה"ק.

  עם השלמת מלאכת מצווה קודש זו, החלו בני המשפחה לבדוק אודות מקום קבורת רעייתו ע"ה, אשר נפטרה בתחילת מלחמת העולם השנייה. רשימה של נפטרים בגין רדיפות הנאצים ימ"ש, העלתה כי היא נפטרה ב"גורס". בדיקה שנערכה ע"י המשפחה עם אחד הגורמים הרבניים הצרפתיים העוסק רבות בעניינים אלו, הגאון רבי נתן קאהן שליט"א, מו"ל ביטאון היהדות הנאמנה בצרפת "קונטרס", שסייע בכל הליך העלאת העצמות לקבורה בא"י, העלתה כי אף היא הלכה לעולמה באדמת צרפת.

  עיון קל בדף בו רשום שמה של המנוחה ע"ה, העלה כי 50% מהנפטרים בשם 'מאייר' המופיעים ברשימה נפטרו ב'גורס'. לדברי הגר"נ קאהן שליט"א, "'גורס' היה מחנה השמדה 'קל' יחסית, השוכן בדרום-מערב צרפת, אשר נשלחו אליו הרבה מיהודי גרמניה, בין השאר אימי ע"ה. התנאים שם היו מאד קשים, אבל לא דמו לאלו של מחנות המוות האחרים. קשה להבין היום למה הגרמנים ימ"ש טרחו לשלוח את היהודים שלהם במרחק של 2,000 ק"מ, אבל זו עובדה: הם לא חסכו בהוצאות כדי להשמיד את עם ד', כה חזקה הייתה שנאתם אלינו".

  למעשה, יש בית קברות במקום, והרב קאהן שליט"א, מנסה כעת לאתר את מקום קבורתה של המנוחה ע"ה והאם הקבר נמצא ברובע יהודי נפרד בבית העלמין.  0 תגובות