מהפך באירופה: אלפי יורו יוענקו לקהילות הקודש

  נתי קאליש No Comments on מהפך באירופה: אלפי יורו יוענקו לקהילות הקודש

  בכינוס הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' בליון צרפת התבשרו הרבנים על מהפיכה בסיוע לרבני אירופה, ועל סל שירותי דת בשווי אלפי יורו יוענק לקהילות הקודש. על פי התוכנית תשגר הועידה רבנים מומחים בתחומי; בדיקת מקוואות, בירור יהדות, ארגון הרצאות ועוד תמורת מנוי סמלי

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  "'ועידת רבני אירופה' פתחה ביוזמה מהפכנית בסיוע לרבני קהילות הקודש ברחבי היבשת. הועידה תעניק סל שירותי דת בשווי אלפי יורו לקהילות הקודש באירופה שישתתפו בתוכנית. על פי התוכנית תשגר הועידה רבנים מומחים בתחומי; בדיקת מקוואות, בירור יהדות, ארגון הרצאות ועוד. את הסל 'ירכשו' הקהילות תמורת מנוי קבוע לקבלת שירותים לקהילה באופן שוטף – כך הודיע נשיא 'ועידת רבני אירופה' הגאון רבי פנחס גולדשמידט בכינוס הועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' המתקיים זה היום השני בליון שבצרפת.

  בכינוס בראשות הגר"פ גולדשמידט ויו"ר הועדה המתמדת אב בית הדין של לונדון הגאון רבי מנחם געללי משתתפים רבני מדינות וערים אבות בתי הדין ודיינים ממרבית מדינות האיחוד האירופי ובהם; צרפת, גרמניה, בריטניה, בלארוס, יון, הולנד, בלגיה, פולין, שווייץ, אוסטריה ועוד. בבוקר קיים בית הדין הגדול של אירופה כינוס סגור בהשתתפות אורח הכבוד של הכינוס הגאון רבי משה מרדכי פרבשטיין ראש ישיבת 'חברון' ונשיא בית המדרש לרבנים בברלין.

  ביומו השני של כינוס הועדה המתמדת המתקיים בליון שבצרפת קיימו הרבנים דיונים בנושאים קרדינליים ליהדות אירופה ושמעו סקירה מקיפה על עבודתם של רבני ופקידי מחלקות הועידה הפועלות במטה הועידה במינכן ובהם; בירור יהדות וכשרות, הכשרה ורישוי למוהלים שוחטים משגיחי כשרות וסופרי סת"ם. אגף תיאום ובקרה למקוואות ועירובין והאגף לשדרוג הקשרים בין הקהילות לרבנים. כמו כן שמעו הרבנים על הרחבת הקשרים הבינלאומיים וביטחון הקהילות ועל פעילות מטה לתיאום תוכניות ההעצמה לרבנים צעירים ולנשות הרבנים, הכוללים השתלמויות וכנסים בהלכה היהודית ובנושאים המשפיעים על חיי הקהילות היהודיות ביבשת.

  הגאון רבי משה לבל המנהל הרבני של הועידה וראש ישיבת 'תורת חיים' במוסקבה הרחיב בדבריו על פיתוח התוכניות המיוחדות לרבנים צעירים שבמסגרתם הם לומדים ומשתלמים לעומק בהלכה ובמעשה במשך שנתיים בנושאים רבים ובהם; בדיקת מקוואות, השגחה על משגיחים במפעלים ובמסעדות, בירור יהדות מקדים ועוד. מקבלים הרבנים הכשרה מקצועית וכלים לפיתוח וניהול הקהילה בתחומי; תקשורת, מנהיגות, בניית הקהילה , ניהול וגיוס כספים, הופעה בפני קהל ועוד. הוא הוסיף כי במרכז במינכן מופעלות גם תוכניות חינוכיות מקיפות בנושאים הלכתיים ורבניים, וכנסים בינלאומיים בנושאים אקטואליים המשפיעים על היהדות. 

  ראש מטה נשיא הועידה ומנכ"ל קרן הועידה מר גדי גרוניך הסביר את עיקרי תוכנית הסיוע לקהילות של הועידה; "המצב כרגע: שברוב הקהילות במדינות אירופה מלבד צרפת ואנגליה אין רבנים מומחים שיתנו מענה בתחומים של: מקוואות, סת"ם, בירורי יהדות באופן קבוע וזמין. במרבית מהמקרים העלויות הגדולות של הבאת רב מומחה לתחומים הללו יוצרות קשיים בהשגת התקציב, וכן צורך לשכנע ולעיתים לקבל סירוב מנשיא הקהילה או ממקבלי ההחלטות בקהילה.

  "'ועידת רבני אירופה' מציעה לקהילות באירופה את השירות של 'סל קהילתי' ולפיה; הקהילות יקבלו רבנים מומחים בכל התחומים הללו תחת פיקוח ואישור בית דין אירופה וכחלק מהרעיון להנגיש את השירות הועידה מציעה אותו במחיר חודשי סמלי. במקרי הצורך הועידה תסייע ותסבסד את השירות". 

  מזכ"ל הועידה וראש המחלקה לפיתוח קהילתי הרב אהרון שמואל בסקין הציג את הדו"ח הדו שנתי לועדה המתמדת ולפיו הועידה קיימה ומפעילה באמצעות מטה הועידה במינכן 26 תוכניות, פעילות, קורסים ומפגשים. ובהם; לימודי דיינות. מחזור שלישי של תוכנית העתודה הרבנית. תוכנית לרבניות. תוכנית לבוגרות התוכנית לרבניות. הכשרת בלניות בעברית ובאנגלית. קורס וסמינרים להכשרה בתחום המשפחה והבית היהודי. פיילוט בי"ס לילדי רבנים. קורסי כשרות בעברית, אנגלית ורוסית. קורס חברא קדישא. השתתפות בחידון התנ"ך בגרמניה. 

  כמו כן קיימה הועידה תוכנית לבוגרי העתודה הרבנית. קורס מסדרי חופה וקידושין. קורס גישור, סדנת אימון – התחדשות לרבנים. סמינר הכשרה ל'שגרירים' במסגרת תוכנית שגרירי היהדות. ערב לימוד לקראת חג שבועות וזמינות עשרות שיעורי תורה הגות ומחשבה לקהילות. הכשרת שדכניות ומערכת שידוכים אירופאית. 

  "בשתי המחזורים הקודמים בתוכנית לרבנים צעירים השתתפו חמישים ושמונה רבנים המכהנים פאר בעשרים ושתיים מדינות. כעת אנו בעיצומו של המחזור השלישי בו משתתפים עשרים ושש רבנים צעירים מעשר מדינות והם נבחרו מתוך כארבעים שרואיינו להיתכנות לתוכנית" – אמר הרב בסקין.

  אב בית הדין של 'אגודת הרבנים של ארה"ב וקנדה' ובית הדין לעגונות של הועידה באמסטרדם הגאון רבי אריה רלב"ג סקר את פעילות ביה"ד לעגונות שהביא לשחרורן של עגונות רבות תוך מציאת פתרונות לשאלות סבוכות ביותר. בדיון שהתפתח סקר הגר"פ גולדשמידט את פעילותו במהלך כ 11 שנים והקשיים שעבר עד לחקיקת חוק העגונות ואח"כ את הפיכתו מהוראת שעה לחוק קבע. כזכור עפ"י החוק יש כיום סמכות לבתי הדין בישראל לדון בעניינן של עגונות יהודיות בחו"ל ולפעול בכלים חוקיים נגד בעלים סרבנים כשהם מגיעים לבקר בארץ, במטרה לקדם את שחרורן של נשים אלו מכבלי עגינותן. "רשמנו הצלחות כבירות מאז נחקק החוק; מאות נשים שוחררו מכבלי עגינותן וכאן המקום להודות לכל מי שנטל חלק במערכה".

  ראש מחלקת העירובין הרב יצחק מרדכי פפר סקר את פעילות המחלקה שהספיקה מאז החלה לפעול לפני כשנה להכין תוכניות לעירוב מהודר ל 11 ערים, בשתיים מהן; בציריך ומילאנו נערך פיילוט מוצלח.

  הגר"פ גולדשמידט הגר"מ געללי וחברי הועדה המתמדת שיבחו את ראש מטה נשיא הועידה ומנכ"ל קרן הועידה מר גדי גרוניך על עבודתו המסורה והרוח החיה בקיום ופיתוח התוכניות וגיוס המשאבים הנדרשים, שעמל כזכור על פיתוח הקשרים עם ממשלת בוואריה והביא לידי גמר את ההסכם ההיסטורי במתן חסות הממשלה לפעילות הועידה באירופה ולהקמת בית הועידה במינכן משם מתרכזת כל הפעילות העניפה, ולהרב אהרון שמואל בסקין העומד בראש המחלקה לפיתוח קהילתי וצוות משרדו על היוזמה, התכנון עריכת התוכניות והפעלתם בתבונה רבה. 

  אחר הצהריים ביקרו הרבנים במוזיאון היהדות המיוחד השוכן בבית הקהילה בליון. המוזיאון מסביר לתלמידי בתי הספר שאינם בני ברית מהי יהדות ומצוותיה כדי שיכירו את היהדות ויהיו שגרירים של יחס אוהד לקהילות. במוזיאון מבקרים כ 3000 בני נוער בשנה. ראש מטה הנשיא מר גדי גרוניך אמר כי בחודש הקרוב יארח את שר התרבות של באווריה במוזיאון ויפעל בכדי להעתיק מודל דומה במינכן וברחבי אירופה.

  אמש אירחה הקהילה את הרבנים בקבלת פנים מרשימה בהשתתפות המארחים; הגאון רבי יחי' טובול אב"ד ליון ורבה של העיר הרב דניאל דהאן ראשי הקהילה ואישי ממשל ועירייה.  0 תגובות