רבני ובודקי העירובים מרחבי הארץ השתתפו בכינוס מיוחד

  אליהו גרין No Comments on רבני ובודקי העירובים מרחבי הארץ השתתפו בכינוס מיוחד

  כנס העירובין השנתי של מוקד העירוב: רבני ובודקי העירובים בכל רחבי הארץ השתתפו בכינוס המיוחד שנערך בירושלים

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  בעקבות התחדשות והתרחבות של שכונות חרדיות חדשות בירושלים ובית שמש, וכן איכלוס משפחות בני תורה בשכונות מעורבות בערי הפריפריה בשנים האחרונות, נוצר אתגר מורכב של בניית עירוב מהודר בשכונות גדולות בערים גדולות וקטנות, מה שהצריך עשיית עירובים חדשים בבחינת "הרחיבי מקום אהלך", וחידוש של פתרונות מעשיים, לבל יצטרכו התושבים להתפשר על קוצו של יו"ד בטלטול עגלות וחפצים בשבת קודש.

  למען קדושת השבת והקהילות המתפתחות נערך כנס מיוחד למאות בודקי העירובים המהודרים בשכונות החרדיות מכל הארץ. הכנס נערך זאת השנה הרביעית ברציפות ע"י מוקד העירוב, ללמוד מההתמודדויות של עמיתיהם בודקי העירוב האחרים, ולהיטען בכוחות חדשים להמשיך להתמסר כל שבוע ושבוע למען הציבור היקר, למען זיכוי הרבים בשמירת שבת בהידור רב.

  באירוע שהתקיים בשכונת גבעת שאול בירושלים, השתתפו למעלה ממאה אחראים על עירובים מרחבי הארץ, מצפת ועד נתיבות, יחד עם מומחים שהציגו פתרונות מעשיים ופרקטיים שהתחדשו בזמנינו.

  במעמד השתתף רבינו הגאון רבי יוסף אפרתי שליט"א, וגולל את ההיסטוריה שהיתה לו עם מרן הגרי"ש אלישיב זצוק"ל בענין השכירות מהממשלה ומחברת החשמל, ובנוגע לעירוב העירוני בירושלים, וכי דעתו של מרן היתה שכמעט ובלתי ניתן לסמוך לטלטל בערים הגדולות ובישובים, אלא רק בעירובים השכונתיים הנעשים עם הקפדה על כל הוראות הפוסקים ורבותינו גדולי ההוראה בדורינו. 

  עוד הוסיף הגר"י כי מוטל על כל יחיד מישראל לחזק את ענייני העירובים הפנימיים בקהילות, שהרי בלעדיהם לא היה אפשר לטלטל ולהיזהר בשמירת השבת, שכידוע האריכו רבותינו הקדמונים בחשיבות ההידור בשמירתה ובכבודה.

  הגאון רבי ישראל דז'ימיטרובסקי שליט"א, בעל מח"ס מחנה ישראל על עירובין ותחומין, הרחיב בענין שילוב בין ההלכות של תחום שבת לבין האחראים המסורים העוסקים בתיקון עירוב שבת, במיוחד בעיר ירושלים ובמקומות שיש שכונות שנחשבות נפרדות ממרכז העיר, ועל כן יש צורך בחיבור העירובים גם לדיני תחומין.

  הגאון רבי משה ברלין שליט"א, נשא דברים בדיני תחום שבת, בדבריו עמד על הוראותיו של מרן  החזו"א זצוק"ל, ובהוראה מיוחדת שמרן הגרי"ש אלישיב זצ"ל הורה לו בנוגע לירושלים. 

  הג"ר משה אנגלרד שליט"א יו"ר מוקד העירוב, המסייע לעירובים בכל הארץ, ואחראי על העירוב במרכז בני ברק, הציג פתרונות מיוחדים שצבר במנסיונו רב השנים, לקשירת חוטים על כבישים סואנים, ועל סוגי העמודים הטובים למלאכת העירוב, מהו החוזק ומה העלות. עוד הציג מתקן חדש שהמציא המשמש פתרון להתקנת לחי עם הברגה בלבד, שכל אחראי יוכל לעשות בעצמו בלי להמתין לבעל מלאכה. 

  עוד נשאו דברים הת"ח האחראים במקומות רבים, הגאון רבי דוד אביטן שליט"א, רב העירוב העירוני בירושלים. הג"ר שלום רייך שליט"א מהעירוב בגבעת יערים טלזסטון. הג"ר יהודה טשזנר שליט"א מהעירוב בפסגת זאב מזרח. הג"ר ווייל שליט"א מהעירוב בקרית יובל בירושלים. הג"ר יצחק ברנדוויין שליט"א מהעירוב בתל ציון. הג"ר ישראל ליפשיץ שליט"א מהעירוב בשכונת הדר בחיפה.

  בסיום המעמד נגשו האחראים להודות באופן אישי על העזרה והתמיכה המיוחדת שמוקד העירוב נותן להם, בנוסף לגודל המודעות שהוא מכניס בציבור באמצעות העלונים השבועיים והסיורים, השיעורים והמצגות ועוד. 

  כמו כן בכינוס הוחלט על פתיחת קורס שיעורים חדש, ללימוד ההלכות והפרקטיקה בעירובים בזמנינו, פתוח לכלל הציבור שרוצה להבין בעצמו ולחזק את שמירת השבת בכל הארץ. בימים אלו מצטרפים עשרות אברכים לקורס החדש שיתקיים בכמה ערים יחד. בירושלים, בית שמש, בני ברק ומודיעין עילית, בעפולה ובנתיבות, שמתוכם יצאו בעז"ה עוד רבני עירובים שיוסיפו לסייע לציבור בעירובים כהלכה.  0 תגובות