מעבר לאתר המותאם

  יהודי מולדובה חגגו 30 שנה לתחיה היהודית במדינה

  קלמן טלר No Comments on יהודי מולדובה חגגו 30 שנה לתחיה היהודית במדינה
  21:48
  18.01.22
  איתי גדסי No Comments on עשרות אלפי אזרחים יצאו למאות צמתים ברחבי הארץ למחאה נגד הממשלה

  התכניות האחרונות

  ארכיון תוכניות מוקלטות

  גם בפייסבוק

  היום ברדיו

  [daily-schedule schedule=1]

  פוסטים אחרונים

  תגיות

  קישינב ושנאת יהודים הולכים יד ביד בזיכרון היהודי. לא רק מ"פרעות קישינב" סבלו יהודי העיר, אלא גם מנחת זרועם של הקומוניסטים שעשו הכול כדי להשכיחם תורתך וסגרו בכוח הזרוע את המקוואות, תלמודי התורה, הישיבות ובתי הכנסת בקישינב ובמולדובה כולה.

  במסגרת זו למשל, בשנת 1940 למניינם הולאם גם בית הכנסת הגדול של העיר שהוקם בימי הצאר ניקולאי והיה לבית הכנסת הגדול והפעיל ביותר מבין 77 בתי הכנסת שפעלו בקישינב, בו גם התקיים מניין חבד"י.

  הסובייטים, והנאצים שהגיעו אחריהם לא נגעו לרעה במבנה המרשים שהיה אחד הבניינים היפים ביותר בעיר הבירה של מולדובה, ולאחר מלחמת העולם השנייה הוא הפך לתיאטרון הלאומי הרוסי לדרמה ע"ש אנטון צ'כוב.

  בעיצומו של חג החנוכה ה'תש"נ (1990) נחתו בקישינב הגאון הרב זלמן אבלסקי זצ"ל יחד עם רעייתו כדי להחיות את היהדות את הקהילה היהודית במולדובה. בכך הם הפכו להיות השלוחים הראשונים של הרבי מליובאוויטש למדינות ברית המועצות.

  ההצלחה שלהם הייתה אבן דרך לזוגות שנשלחו אחריהם לשאר מדינות הגוש הקומוניסטי בתקופה שבה נפל מסך הברזל.

  בחג החנוכה, במלאות 30 שנה להגעתם לעיר ולהתחלת הפריחה היהודית בה, התכנסו מאות מתושבי מולדובה ובירתה קישינב לאירוע המרכזי של הדלקת נרות החנוכה ברחובה של עיר ולקונצרט מיוחד שנערך באולם הפילהרמוניקה.

  את הערב הנחה בטוב טעם חבר קהילה ותיק ר' ברוך הכהן דובירני, ובתחילת דבריו הוא הקריא מכתבי ברכה שנשלחו לרגל האירוע מאת ראש ממשלת מולדובה ואישי ציבור נכבדים.
  הנואם הראשון היה נשיא הקהילה מר שמחה בוז'ור שציין בגאווה כי הקהילה שהקים הרב אבלסקי זצ"ל ממשיכה לגדול ולפרוח כל העת, על בסיס היסודות האיתנים שנטע.

  מר בוזו'ר בירך ברגש את בנו וממשיך דרכו בכס הרבנות הראשית של מולדובה – הרב יוסף יצחק שליט"א ואת כל המסייעים לו במלאכת הקודש משפחות השלוחים אקסלרוד, גוצל וזלמנוב והבטיח כי הוא ישיג תקציבים להבאת משפחות נוספות של רבנים למולדובה. "בעזרת השם נוסיף ונלך כמו נרות החנוכה" הבטיח.

  הרב יוסף יצחק אבלסקי שליט"א רבה הראשי של מולדובה כיום כובד בברכת כוהנים ובאיחולים לכבוד החג. "מי ייתן ושנה הבאה קהילת קישינב תתכנס יחד עם כל יהודי תבל בירושלים יחד עם משיח צדקנו" בירך הרב.

  את המשא המרכזי והמרגש נשא מר סלביק רויטמן חבר ועד בית הכנסת חב"ד המלווה את תחיית היהדות במולדובה מיומה הראשון. הוא העלה על נס את הפעילות הנרחבת שמתרחשת במדינה הענייה ביותר באירופה ובירך את הרבנית לאה, אשת חבר של הגאון הרב שלמן אבלסקי זצ"ל שתמשיך לפעול במולדובה לצד בנה שליט"א, עד ביאת גואל צדק.

  לאחר הקרנת קליפ עם איחולים וברכות ממר שמחה ויינברג וחברים חשובים שליוו את הקהילה לאורך השנים עבר הערב לחלק האמנותי שלו, אותו ביצע החלילן הוותיק ר' לייב לייבמן שהגיע במיוחד מישראל, שסחף עמו את הקהל במסע מוסיקלי מרגש למוזיקה בת 3000 שנה לשירת הלויים בבית המקדש.

  אירוע זה הינו שיא של שרשרת אירועים שקיימה הקהילה היהודית המרכזית במולדובה ברחבי המדינה, בערים קישינב, בנדרי, טירספול ובעלץ. גם על הסטודנטים מישראל לא פסחו השלוחים וקיימו הדלקות במעונות הסטודנטים בכל ערב.  0 תגובות