מעבר לאתר המותאם

משטרת ישראל תפצה קטין בגין מעצר שווא

בנצי לייזרוביץ 2 Comment on משטרת ישראל תפצה קטין בגין מעצר שווא

משטרת ישראל תפצה קטין אשר נעצר באלימות רבה שלא כדין, לאחר שהגיש תביעה בגין עוולות של תקיפה, מעצר שווא, רשלנות, תרמית ועוד. בנוסף, המשטרה תפתח בבדיקה לעניין התנהלות השוטרים, אשר בגרסאותיהם נתגלו סתירות שלא תואמות את הנראה והנשמע בסרטון המתעד את האירוע

פעיל ימין עצור • אילוסטרציה
פעיל ימין עצור • אילוסטרציה צילום: נתי שוחט, פלאש 90

המשטרה תפצה קטין בסכום של 12 אלף ₪, לאחר שנעצר באלימות רבה על ידי המשטרה לפני כחצי שנה בירושלים, זאת במסגרת הסדר פשרה בין הצדדים. בנוסף פתחה המשטרה "בבדיקה לעניין התנהלות השוטרים הנטענת בתביעה", בה נכתב כי השוטרים פעלו באלימות וכן מסרו גרסאות שקריות לאירוע, שלא עולות בקנה אחד עם הנראה בסרטון שצילם הקטין.

לאחר המעצר האלים שוחרר הקטין לאחר שבית המשפט לנוער קבע כי מדובר במעצר שבוצע שלא כדין. הקטין תבע את משטרת ישראל בגין המעצר האלים שהתרחש לעיני העוברים והשבים ברחוב, ובכתב התביעה אשר הגיש עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו הודגש כי "לב ליבה של התביעה מתועד למעשה בהחלטת השחרור ממעצר, בה קבע ביהמ"ש למעצרים כי התובע ישוחרר לאלתר ממעצר שלא כדין שביצעה נגדו משטרת ישראל".

בהמשך נכתב כי הקטין בן ה-16 היה נתון תחת צו מנהלי אשר כלל מעצר בית לילי בבית הוריו בירושלים. שוטרי מתחנה בירושלים ביצעו ביקורות מידי לילה בבית המשפחה בכדי לוודא שהתובע אכן מקיים את הצו, מה שגרם לבני המשפחה סבל רב. בנסיבות המעצר המדובר, חרגו השוטרים בצורה קיצונית וחמורה מגדרי המותר בחוק.

לפני כחצי שנה ביצעו 2 שוטרות ביקורת בביתו של הקטין על מנת לוודא כי הוא מקיים את תנאי מעצר הבית הלילי המנהלי בו היה נתון. השוטרות ביקשו מנו להציג תעודת זהות, אך כיוון שמדובר בקטין, לא היתה ברשותו כזאת. לאחר התלהמות בלתי נעימה עזבו השוטרות את המקום, ללא מעצר.

למחרת בבוקר הגיעו 2 ניידות לבית משפחת הקטין, והשוטרים ביקשו כי הקטין יצא אליהם. בסרטון שצילם הקטין ניתר לשמוע בבירור כי לאחר שיצא לרחוב ופגש בשוטרים, אחת השוטרות אמרה לו "אתה עצור בגין תקיפת שוטר". לאחר מכן הסתערו השוטרים על הקטין "באופן משולח כל רסן ונטול כל הצדקה, היכו אותו, הורידו אותו למדרכה, אזקו אותו וגררו אותו לניידת, והכל ברחוב לעיני אביו שנכנס להיסטריה ולעיני עוברי אורח וילדים המומים", כמפורט בתביעה.

מאוחר יותר מסרו השוטרים הודעות שקריות לביהמ"ש לפיהן הם הודיעו לקטין כי הוא מעוכב ולא עצור, ורק בגלל האלימות שהפגין הקטין הוחלט לעצרו. אולם כאמור, הסרטון מוכיח אחרת.

בסיכום העוולות נכתב כי מדובר בעוולות של תקיפה, מעצר שווא, תרמית, ועוולה חוקתית לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, והקטין תבע את המשטרה בגין הנזקים שנגרמו לו, הן נזקים פיזיים והן נפשיים.

כאמור, בהסדר פשרה שנחתם בין הצדדים הוחלט כי המשטרה תפצה את הקטין ב12 אלף ₪, וכן תפתח בבדיקה לגבי התנהלות השוטרים באירוע.

עו"ד מנשה יאדו מארגו חוננו שייצג את הקטין מסר "הצגנו ראיות ברורות לפרקליטות שהביאו לכך שניצחנו את התביעה הזו בתוך שלושה חודשים בלי שהמדינה התגוננה בכלל. במקביל הם נעתרו לדרישותינו להיות מעודכנים בהליכים שנוקטת המשטרה ביחס לשוטרים שפגעו בתובע. אנו נעקוב אחר ההליכים האלה כדי לראות שזה לא נגמר בתשלום פיצויים על חשבון משלם המיסים, אלא שגם ננקטים צעדים מתאימים נגד השוטרים שביצעו את העוולות והעבירות במעצר, בתקווה שיהיה פה גם צדק ברמה הכספית וגם צדק ברמה המשמעתית והציבורית".2 תגובות

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

מיין תגובות