מעבר לאתר המותאם

מסע בפרשה: הכתובת העברית על הבניין הענק במצרים • תיעוד

יצחק כרמלי No Comments on מסע בפרשה: הכתובת העברית על הבניין הענק במצרים • תיעוד

הכיתוב המפתיע בעברית על קיר המבנה האימתני במצרים, הבריחה הגדולה של יהודי מצרים ושבעת הנשים שנשארו במקום | מסע מתועד

הכיתוב בעברית
הכיתוב בעברית צילום: יצחק כרמלי

מידאן אל ג'יש, מידאן אל דאהר, מידאן סכאכיני. שלוש כיכרות הסמוכות זו לזו, המציינות ומסמלות את שכונת עבסיה, שבמרכז בירת מצרים קהיר.

סמוך למידאן אל ג'יש = כיכר הצבא, ניצב מבנה מרשים בעל לבנים חומות – אדומות, הוא נמתח לאורך רחוב סביל אל חאזינדר. מעל החלונות המעוטרים, במחצית גובה הבנין, קבוע לוח שיש, עליו חקוקה הכתובת העברית: "בתי הספר של העדה העברית בקהיר".

הכתובת אמנם מאוד בולטת, המבנה מרשים, אך היום הוא משמש כתיכון ערבי מוסלמי, אבל זה, אם תרצו, מסמל את יציאת היהודים ממצרים בפעם השניה. יציאה שהחלה בשנות ה-30 של המאה הקודמת.

מלחמות ישראל-ערב, הם אלו שהביאו לקץ הישוב היהודי שהיה במצרים משך זמן. כל מלחמה, כל מערכה, של ישראל מול מדינות ערב, הביאו לעוד ועוד גירוש יהודים והחרמת רכושם. כך הוחרמו במשך כ-40 שנה מאות ואלפי בתים ועסקים.

בית העבריים מצרים

כיום נותרו בקהיר כ-6 או 7 נשים מבוגרות, כשבראש הקהילה עומדת אישה העונה לשם נגדה הרון. הרון שאינה אוהדת ישראל בלשון המעטה, דואגת להפגין יחס דוחה כלפי נציגי ישראל השוהים במצרים. באחד הראיונות לתקשורת, הגדילה והחציפה במילים בוטות כלפי ישראל ואף כינתה את ישראל כגזענית.

שבת שלום!


הכותב הוא עיתונאי וחוקר תפוצות ישראל
להזמנת הרצאות 050-6925413



0 תגובות

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>