מעבר לאתר המותאם

משלחת רבנים במדינה מוסלמית

קלמן טלר 1 Comment on משלחת רבנים במדינה מוסלמית

נשיא 'ועידת רבני אירופה' בראש משלחת רבנים מאירופה וישראל בטוניסיה: 'המוסלמים הפרגמטיים הם הפרטנרים שלנו למלחמה בקיצונים המוסלמים ובאנטישמיות החוקתית באירופה'

רבנים בתוניסיה
רבנים בתוניסיה

"המוסלמים – הם הפרטנרים שלנו למלחמה בטרור האיסלאמי בקיצוניות המוסלמית ובאנטישמיות החוקתית באירופה ואנו נלחמים יחד נגד החקיקה האנטי דתית באירופה", כך אמר נשיא 'ועידת רבני אירופה' ורבה של מוסקבה הגאון רבי פנחס גולדשמידט בנאום שנשא בפני מאות מוסלמים בכינוס שערך המופתי הראשי של תוניסיה עותמן באטיח' למשלחת רבנים מאירופה וישראל במסגרת סימפוזיון בינלאומי שקיים להתמודדות עם הקיצוניות והטרור באי ג'רבה שבטוניסיה.

משלחת של 'ועידת רבני אירופה' ורבנים מישראל וראשי ארגונים יהודיים ביקרה בסופ"ש בטוניסיה. הרבנים הוזמנו על ידי ממשלת טוניסיה כדי לחזק את הקהילה היהודית ורבה של טוניסיה הרה"ג רבי חיים ביתאן ואת שיתוף הפעולה בין יהודים ומוסלמים במלחמה נגד הטרור של האיסלם הקיצוני והאנטישמיות החוקתית באירופה. הרבנים זכו לקבלת פנים ולאירוח מלכותי ע"י משרד התיירות הטוניסאי. עשרות שוטרי משטרת טוניסיה וכוחות הביטחון אבטחו את המשלחת וכל נסיעה לוותה ביללות צופרים של ניידות המשטרה וכוחות הביטחון וסגירת צירי תנועה בעת מעבר השיירה.

במשלחת השתתפו; רב ואב"ד אמסטרדם הולנד הרה"ג רבי אליעזר וולף. רבה של ז'נבה הרה"ג רבי יצחק דיין. רבה של מרסיי צרפת הרה"ג רבי ראובן אוחנה. המנהל הרבני של הועידה וראש ישיבת 'תורת חיים' במוסקבה הרה"ג רבי משה לבל. סגן נשיא הועידה ויועצו של רבה של צרפת הרב משה לוין. הרה"ג רבי בנימין ואן דה קמפ מרבני הולנד. הרה"ג רבי יהודה שלוש רבה של נתניה. הרב ישראל פרידמן. הר"ר אברהם אפללו נשיא הקוניסטואר בלוקסנבורג ומראשי ארגון 'חולי"א'. חבר מועצת הפטרונים של הועידה הנגיד מר ברוך ונדר קאמפ. נשיא הקוניסטואר במרסיי הנגיד הר"ר צבי עמר. הר"ר יעקב חגואל יו"ר מטה המאבק באנטישמיות של הארגונים היהודיים וחבר המטה עו"ד אביעד אושרי.

את הביקור פתחו הרבנים ב'רובע היהודי הגדול' שבאי המאוכלס כולו ביהודים שומרי תורה ומצוות. מהקהילות המופלאות בתבל. הרבנים הילכו ברחובות השכונה כאשר כל התושבים יצאו לקראתם, ומציעים כיבוד שמה שאפו או רקחו בביתם לכבוד שבת, ומבקשים להודות להם על הביקור המחזק. הם ביקרו בתלמוד תורה ה'חיידר' המקומי 'אור תורה' בו מתקיימים לימודים על טהרת הקודש עפ"י מסורת יהודי ג'רבה מזה אלפי שנים ועמדו מקרוב ובהתפעמות נוכח ידיעותיהם הנפלאות של התלמידים וקולם הערב של תינוקות של בית רבן המשננים את פרשת השבוע בטעמי המקרא כמיטב המסורת ופרקי אבות. לאחר מכן עלו לבניין בית הספר לבנות 'כנפי יונה' ההולך ומוקם ע"י הנגיד הר"ר צבי עמר ע"ש אמו ע"ה. הרבנים התושבים והילדים פצחו בריקוד ספונטני תוך שירת; 'בורא עולם בקנין השלם זה הבניין'.

התרגשות רבה חוו הרבנים בביקור ותפילת מנחה בבית הכנסת העתיק 'אל גריבה' שבשכונה. בביה"כ שעל פי מסורת יהודי טוניסיה הוקם ע"י קבוצת כוהנים מבית המקדש, שיסדו יישוב יהודי בג'רבה מיד לאחר חורבן הבית הראשון, קיימת אבן השוכנת במערה מתחת לפני השטח המיוחסת למגורשי ישראל שהביאו אבן ממזבח בית המקדש הראשון.

לפני כניסת השבת יצאו הרבנים לביקור בשכונה כדי לחזות במחזה מרהיב המיוחד במינו הקיים בג'רבה בלבד מימי התלמוד שבו כל משפחה מביאה את סיר החמין שלה למקום שיוחד לזה ומטמינות את החמין בתנור מיוחד. כחצי שעה לפני כניסת השבת עולה רבה של תוניסיה על גג ביתו ומכריז בתקיעת שופר על בואה של שבת המלכה.

את השבת עשו הרבנים בג'רבה כאשר במהלך השבת נשאו דרשות ושיעורים מפי הרבנים ובמוצאי שבת התקיים דיון מעמיק בין המשתתפים בנושא 'בין ישראל לתפוצות' בהנחיית יועץ התקשורת של הועידה ודוברה משה פרידמן. במוצ"ש הגיע לבקר את המשלחת שר הדתות הטוניסאי אחמד הדה'ום שביקש לומר לרבנים כי 'טוניסיה היא מדינה המכבדת את הדתות' וכי 'בני העם הטוניסאי חיים באחווה עם היהודים'.

ביום ראשון יצאו הרבנים לטוניס הבירה וביקרו בבית הכנסת הגדול הפעיל גם כיום בכל ימות השבוע. עוזרו של הרב סיפר בהתרגשות רבה על בית הכנסת ובית הספר הסמוך שנסגר לצערנו. על אוסף ספרי התורה העתיקים ועל החיים היהודים בבירת טוניסיה.

אחה"צ עלו הרבנים על ציוניהם של חכמי טוניסיה הטמונים בבית העלמין העתיק 'בורג'ל'. הרבנים קיימו תפילה משותפת על ציוניהם של רבנו רבי ישועה בסיס זצ"ל ועל ציונו של רבנו רבי חי טייב לא מת זצ"ל ורבני טוניסיה זצ"ל נוספים שהועברו מביה"ע הישן.

(צילום: אלי איטקין)1 תגובות

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

מיין תגובות
  1. 1

    משהו עיבד את התמונה הזו בפוטושופ?