מעבר לאתר המותאם

הכרזת טראמפ • (כמעט) כל התגובות מהכנסת

איתי גדסי 3 Comment on הכרזת טראמפ • (כמעט) כל התגובות מהכנסת

הכרזתו הדרמטית של טראמפ אמש, בה הכיר בירושלים כבירת ישראל, גררה תגובות רבות בעולם כולו ובישראל • אספנו עבורכם חלק נכבד מהתגובות, שורש המילה "ברכה" מתעקש לחזור שוב ושוב ושוב

טראמפ
טראמפ : צילומסך: abc news

הכרזת טראמפ גררה תגובות רבות במערכת הפוליטית בישראל כשרוב גדול של חברי הכנסת והשרים, בירכו על המהלך.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פרסם הצהרה לפיה "זהו יום היסטורי. ההצהרה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ היא אבן דרך חשובה בתולדות ירושלים".

נתניהו אמר: "ירושלים היא בירתנו מזה 3,000 שנה. כאן התהלכו אבותינו, כאן עמד בית המקדש, כאן מלכו מלכי ישראל, כאן הטיפו נביאי ישראל. במשך אלפי שנים התפללו דורות של יהודים "לשנה הבאה בירושלים". על נהרות בבל ובין חומות גטו ורשה, דורות דורות בכו וחלמו על ציון. לפני כ-70 שנה הגשמנו את התפילה והכיסופים, כששוב קבענו את ירושלים כבירתה של מדינת היהודים. עכשיו באה הצהרתו ההיסטורית של הנשיא טראמפ המכירה בעובדות יסוד אלה".

טראמפ נתניהו

"הנשיא טראמפ, אנחנו מודים לך על החלטתך הצודקת והאמיצה להכיר בירושלים כבירת ישראל, ולהתחיל בהכנות לפתיחת השגרירות האמריקנית כאן. אני קורא למדינות נוספות ללכת בעקבותיה של ארה"ב. ואני אומר לכם, הצהרתו של הנשיא טראמפ מסייעת לקידום השלום כי היא מחברת את כולם לקרקע המציאות. והאמת הפשוטה והמציאות היא זו – לא יהיה שלום בלי הכרה בירושלים כבירת ישראל".

נתניהו ביקש להדגיש: "לכל שכנינו אני מבקש להבהיר: נמשיך לשמור על הסטאטוס קוו בירושלים ובהר הבית ועל חופש הפולחן המלא לכל הדתות. נמשיך להושיט יד לשלום לפלסטינים ולכל שכנינו. אדוני הנשיא, ההיסטוריה והעם היהודי תמיד יזכרו לך את החלטתך האמיצה ביום הזה. תודה לך".

נשיא המדינה ראובן ריבלין, אמר: "אני מברך על הודעתו של הנשיא דונלד טראמפ באשר להכרה האמריקאית בירושלים כבירת ישראל וכן העברתה הצפויה של השגרירות האמריקאית לירושלים. אין מתנה יפה וראויה מזו במלאות 70 שנים להקמת מדינת ישראל. במשוך היובל, ובמלאת חמישים שנים לאיחודה של העיר הגיע הזמן להביא שלווה אל ירושלים ולהצמיח בבירת ישראל שעולים אליה לרגל מכל קצוות תבל, תקווה. לכל אחד ואחת יש עיר ושמה ירושלים. אלפי שנים נשא העם היהודי את עיניו לירושלים, התפלל אליה וחלם עליה. הכרה בירושלים כבירת ישראל והעברת כל השגרירויות אליה היא ציון דרך מכונן בזכות העם היהודי על ארצו ובדרכנו אל השלום – שלום לכל תושבי ירושלים, והאזור כולו".

ראובן ריבלין

"לירושלים פנים רבות: היא עיר קדושה ומודרנית, המאפשרת חופש פולחן לכל הדתות. עיר של היסטוריה וחדשנות, מיקרוקוסמוס ליכולתנו לחיות יחד. ירושלים איננה, ולעולם לא תהיה מכשול עבור אלה החפצים בשלום. 'שאלו שלום ירושלים ישליו אוהביך. יהי שלום בחיילך שלווה בארמונתיך.' (תהילים קכ"ב)".

יו"ר כולנו, שר האוצר, משה כחלון, אמר: "במשך 3,000 שנה אבות אבותינו חלמו על ירושלים, התפללו על ירושלים וכיוונו לירושלים. הם כיוונו לירושלים מעיראק, מלוב, מרוסיה, מפולין. בכל תפוצות העולם שהיו יהודים – הם התפללו לירושלים".

משה כחלון

"לפעמים, גם המובן מאליו צריך להיאמר. הערב, ההצהרה המדינית של הנשיא טראמפ אמרה עבורנו את המובן מאליו – ירושלים המאוחדת היא בירת ישראל. ההכרה של ארה"ב בכך חשובה לנו ויש לה משמעות מדינית וכלכלית. אני מקווה ששאר מדינות העולם יצטרפו לנשיא טראמפ ויכירו בירושלים כבירת ישראל. זה הדבר הנכון והאמיתי שכולנו מאמינים בו כיהודים וכאזרחי ישראל".

שר הפנים, אריה דרעי, אמר: "אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני. שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה. ה' יברך את אזרחי אמריקה ואת נשיאה".

אריה דרעי

שר החינוך, נפתלי בנט, אמר: "הנשיא טראמפ – מזל טוב. בשם אזרחי ישראל אני רוצה להודות לך. אתה יודע, היום יום גשום כאן בירושלים, אבל זהו יום בהיר עבור יהודי העולם. היום עשית היסטוריה. ב15 במאי, 1948, ארצות הברית, בהובלת הנשיא טרומן, היתה לאומה הראשונה שהכירה במדינת ישראל שזה עתה הוכרזה. שאר העולם הלך בעקבותיה. הנשיא טרומן עשה זאת למרות הלחצים הגדולים מבית".

"היום, ארצות הברית, בהובלת הנשיא טרמפ, היתה לאומה הראשונה בעולם שהכירה בירושלים כבירתה הנצחית של העם היהודי. בירתה של מדינת ישראל. גם אתה עמדת בפני לחצים כבירים, אך עשית זאת. אנו מצפים משאר העולם ללכת בעקבותיך. ירושלים היא בירת העם היהודי מזה 3,020 שנה, ותישאר עיר הבירה שלנו לעד. הנשיא טראמפ ואנשי ארצות הברית הנהדרים, תודה רבה. ושהאל יברך את האומות שלנו".

נפתלי בנט

שרת המשפטים, איילת שקד, אמרה: "טראמפ בדורו ככורש בדורו. אני מודה לנשיא טראמפ על עמידתו האיתנה בלחצים בינלאומיים כבדים ועל ההכרה בירושלים כבירתה של מדינת ישראל. אני מקווה שבקרוב נראה את בית השגרירות החדש ניצב בבירה".

"הפלסטינים צריכים לדעת: חוקי המשחק השתנו. הספינה שינתה כיוון. אני ממליצה להם לא לבחון את סבלנותה של ישראל כלפי איומי הטרור שלהם. ארצות הברית היא הידידה הגדולה של ישראל, וכעת גם עושה את הצעד הראשון שצריך היה להתבצע לפני 70 שנה".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בירך על הכרזתו של טראמפ ואמר: "בהחלטתו האמיצה, בשנת ה-70 למדינת ישראל, תיקן נשיא ארה"ב עוול היסטורי, והזכיר לעולם כולו שירושלים היא בירת העם היהודי מזה 3,000 שנה. כמו כל ישראלי בערב מרגש זה, אני חש גאווה גדולה ומבקש להודות לנשיא טראמפ על שעמד בהבטחתו והוכיח שאצלו מילה זו מילה. הכרזתו של הנשיא טראמפ יוצרת כעת הזדמנות להגביר את הדו שיח המדיני".

.ליברמןשרת התרבות והספורט, מירי רגב, התייחסה להכרזתו של טראמפ ואמרה: "שמו נחקק לדורות באבני ירושלים ובאבני הכותל מולן התפלל בביקורו האחרון בישראל. ההחלטה על מעבר שגרירות ארצות הברית לירושלים היא החלטה שמעבירה את השיח הבינלאומי מהתעמולה הפלסטינית השקרית לאמת ולעובדות ההסטוריות. זו מתנה ראויה ונפלאה של העם האמריקאי לעם היהודי, למדינת ישראל ולירושלים שמציינת השנה יובל שנים לשחרורה ולאיחודה".

רגב אף הודתה לראש הממשלה בנימין נתניהו על הפעילות הדיפלומטית שלו למען מדינת ישראל וירושלים לכל אורך השנים ובכל העולם. "הישג הסטורי עצום רשום על שמו של ראש הממשלה ועל כך תודה רבה לו". את דבריה חתמה השרה רגב בברכה לנשיא טראמפ. "מברכת מירושלים בירתנו היפה והנצחית את הנשיא טראמפ בברכת ירושלים: 'יברך ה' מציון וראה בטוב ירושלים כל ימי חייך'".

שר התיירות, יריב לוין, אמר: "אנחנו לא זקוקים לאישור משום גורם כדי לדעת את מה שנכתב עוד בתנ"ך – ירושלים היא בירתה הנצחית של ישראל. אך התוקף המדיני שהנשיא טראמפ העניק הערב באומץ וביושרה – מתקן את העוול ההיסטורי ומציב את האמת בפני אומות העולם כולן. ירושלים, בירתנו הנצחית, היא הלב הפועם של ישראל, המקום אליו התפללנו שנים. ההכרה בעובדה הפשוטה, הברורה והבלתי ניתנת לערעור הזו, היא ההוכחה לכך שכשאנחנו עומדים על האמת שלנו- מדינות העולם מכבדות אותנו".

יריב לוין

"זהו יום היסטורי. הנשיא טראמפ הוכיח שוב כי היחסים בין ישראל לארה"ב חזקים ואיתנים מתמיד".

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כ"ץ, אמר: "זהו יום היסטורי למדינת ישראל. השבוע, לפני 68 שנה הכריז ראש הממשלה המנוח דוד בן גוריון כבירת הנצח של ישראל. והערב, בסמליות ייחודית נשיא ארצות הברית, ידידתנו הגדולה מכריז לראשונה על הכרה אמריקאית היסטורית בירושלים- בירת העם היהודי מזה 3,000 שנה כבירתה של מדינת ישראל".

"ההתנגדות הפלסטינית להחלטה משקפת חוסר נכונות להכיר בזכותו של העם היהודי למדינה משלהם, בדיוק כמו לפני שבעים שנה. מדובר באחד ההישגים הגדולים בתולדות הציונות. גם היום, מי שאינו מכיר בירושלים כבירת ישראל- אינו מכיר בזכותה של ישראל להתקיים כמדינה יהודית. אני מברך את נשיא ארצות הברית דונאלד טראמפ על החלטתו ההיסטורית ועל כך שהאיומים לא הרתיעו אותו. ההכרה של ארצות הברית הערב מבהירה לפלסטינים שהם חייבים להכיר בקיומה של ישראל וכי הגיע הזמן לנהל משא ומתן אמיתי".

"כעת, אנו מצפים מהקהילה הבינלאומית לתמוך בהחלטת טראמפ וללכת בעקבותיה – אין מהלך נכון וצודק יותר".

שר ירושלים והגנת הסביבה, זאב אלקין, אמר: "אני מברך את הנשיא טראמפ על הזכות הגדולה שהיתה לו בפרסום הודעה היסטורית על הכרה אמריקאית בירושלים כבירת ישראל ועל ההנחיה להיערך להעברת השגרירות האמריקאית לירושלים. בהודעה זו, דווקא בשנת היובל לאיחוד ירושלים, הפך הנשיא האמריקאי לשותף פעיל במהלך ההיסטורי של חזרת עם ישראל לציון. אנחנו כמשרד ירושלים נשמח לסייע בכל דרך אפשרית למחלקת המדינה לקדם את המעבר הזה מהר ככל האפשר".

זאב אלקין

סגן שר החינוך, מאיר פרוש, הסתייג מעט מההכרזה ואמר: "הצהרת טראמפ על הכרת ירושלים כבירת ישראל תעלה לנו ביוקר ובתכנית המדינית שיציג הוא יפגע בנו. עדיף בניה בחלקי יו"ש וירושלים שם משוועים לדיור, מאשר הכרזה שאין בה כל ממשות".

סגן יו"ר הכנסת, ח"כ ישראל אייכלר אמר: "אני מברך על הכרת ארה"ב בירושלים. אך הייתי מעדיף אלף דירות לזוגות צעירים בירושלים על בנין אחד של השגרירות האמריקנית. אני מתפלל שההצהרה לא תעלה לנו בדם הפיגועים חלילה ו"שלא תעשינה ידי אויבנו תושיה".

סגן שר הביטחון, אלי בן דהאן, אמר: "הגיע הזמן שארה"ב תכיר בירושלים כבירתה הנצחית של מדינת ישראל. אני מודה לנשיא טראמפ על שעשה את המתבקש ובעז"ה אנחנו מבטיחים שירושלים תישאר לעולם בירתה הנצחית של מדינת ישראל, נמשיך לבנות בתים חדשים ושכונות חדשות ולהתיישב בכל חלקי העיר. ירושלים כידוע לכם היא עיר השלום. אני קורא מכאן למנהיגי מדינות ערב לנהוג בדרך של שלום ולא של אלימות. אני רוצה לומר מכאן גם לנשיא טראמפ: ירושלים נקנתה על יד דוד המלך לפני 3300 שנה, זהו המקום היחיד שנקנה בכסף מלא, של כל שבטי ישראל".

ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת, ח"כ יואב קיש וח"כ בצלאל סמוטריץ אמרו: "אנו מברכים על החלטת הנשיא טראמפ להתחיל לממש, ולו באופן חלקי, את הבטחת הבחירות שלו בנוגע לירושלים. אנו מצדנו נמשיך לפעול למימוש המטרות שלשמן נבחרנו: לקדם את ההתיישבות בכל חלקי א"י, למנוע נסיגות והקמת מדינה פלסטינית בגבולות כלשהם, ולהתחיל בהחלת ריבונות ישראל גם ביהודה ושומרון".

פרוש שלומי אמונים

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, שמזה זמן רב פעל בשביל הצהרה שכזו, אמר: "ההכרה של הנשיא טראמפ בירושלים כבירת ישראל היא הכרזה היסטורית שמעבירה מסר ברור לעולם כולו שארה"ב עומדת לצד העם היהודי, מדינת ישראל וירושלים. כמחווה וכביטוי לידידות האמיצה בין העם האמריקאי לעם ישראל החלטנו להאיר הערב בצבעי דגל ארה"ב וישראל את חומות העיר העתיקה. העיר העתיקה, הכותל והר הבית במרכזם מסמלים יותר מכל את עוצמת הקשר והחיבור ההיסטורי של העם היהודי לירושלים למעלה מ-3,000 שנה. שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה".

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, אמר: "בכל פעם כשבא אלי שגריר חדש אני אומר לו שאני שמח לארח אותו, אבל בירתנו היא ירושלים והייתי שמח לו כל השגרירויות היו עוברות מתל אביב יפו לירושלים הבירה".3 תגובות

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

מיין תגובות
  1. 3

    מה לא כתוב שאסור להתגרות בעמים? למה להכנס לזה? מה ממשלת ארה"ב תחליט מי תיהיה הבירה?

  2. 1

    ציטטת את החברי כנסת שברור שיהיו בעד…