מעבר לאתר המותאם

יום הדין של גבאי: האם 'העבודה' תשתנה?

איתי גדסי No Comments on יום הדין של גבאי: האם 'העבודה' תשתנה?

הערב תחליט ועידת מפלגת העבודה האם התקנות אותן מבקש אבי גבאי לשנות בחוקת המפלגה יעברו או שמא היו"ר החדש ינחל תבוסה במגרש הביתי שלו • הבכירים והתקנות שיועלו להצבעה

יו"ר העבודה, אבי גבאי
יו"ר העבודה, אבי גבאי : מרים אלסטר, פלאש 90

הערב, מתכנסת ועידת מפלגת העבודה להצבעה על שורה של החלטות חדשות בחוקת המפלגה. ההצעות שעל סדר היום הינן בחלקן הגדול הצעות של יו"ר המפלגה החדש, אבי גבאי, המבקש להוסיף סמכויות לתפקיד היו"ר על מנת שיהיה ניתן להוביל את המפלגה בצורה בטוחה וטובה יותר.

בשבוע האחרון, לצד הערכות כי יתקל בהתנגדות של גורמים בכירים במפלגה, אמר יו"ר מפלגת העבודה היוצא, ח"כ בוז'י הרצוג, כי הוא תומך בתקנות גבאי וכי בקשות יושב ראש הכרחיות למען יכולתו להוביל את המפלגה. מדבריו עלה, שבתקופתו כיו"ר, ניסה אף הוא להוביל מהלכים דומים אך ללא הצלחה.

ההצעות שיועלו לדיון בועידה הם להעביר את סמכויות הניהול של המפלגה לידי היו"ר בפיקוח הנהלת המפלגה, דבר שיאפשר ליו"ר לשאת באחריות לפעילות המפלגה, ולוודא כי הינה ערוכה לקראת הבחירות לכנסת, הן מהבחינה הכספית והן מהבחינה הארגונית על מנת להוביל לניצחון בבחירות ולהרכבת הממשלה הבאה. עדכון סמכויות באופן כזה יאפשר למזכ"ל המפלגה לממש את תפקידו הפוליטי המחבר והאחראי על סניפי המפלגה, מחוזותיה והחוגים הפעילים בה, המהווים את ה"שטח" הפוליטי. בנוסף, המזכ"ל ינהל את המערך המוניציפאלי של המפלגה.

הצעה נוספת שתעלה היום היא כפי שנרשמה על ידי המציעים "על מנת לחזק את יחסי העבודה בין יו"ר המפלגה לעבודת הסיעה וחבריה בכנסת, ולהבטיח את עבודתה היעילה של הסיעה בכנסת", מבקשת כי יו"ר הסיעה, יושבי ראש הועדות בכנסת וחברי הועדות בכנסת ייקבעו על פי החלטת יו"ר המפלגה.

כמו כן, יתבקשו בוועידת המפלגה להצביע על הצעה שתשנה את רשימת המפלגה לפי רצון יושב הראש. "רשימת המועמדים לכנסת היא נכס מרכזי בפניית המפלגה לציבור הבוחרים. רשימת המועמדים שתציג המפלגה חייבת להיות חזקה ואיכותית אשר תגדיל את סיכויי המפלגה למשוך אליה כוחות וקהלים נוספים. במסגרת בניית הרשימה יש לייצר את היכולת לגייס לשורות המפלגה חברים חדשים, אשר יחזקו את מעמדה הציבורי של המפלגה וירחיבו את קהליה" נכתב והוצע "כי יו"ר המפלגה ומועמדה לראשות הממשלה רשאי יהיה לשבץ ארבעה מועמדים ברשימה לכנסת. השיבוץ יעשה כך שלא יותר משניים מהם ישובצו בין עשרת המקומות הראשונים והיתר בעשירייה השנייה או השלישית. מועמדים אלו יכול שיהיו חברי מפלגה, או מי שאינם חברי המפלגה במועד שיבוצם. 4 המקומות המוקצים ליו"ר יהיו חלק מההסכמות, במידה ויהיו, לחבירה לסיעות אחרות. כמו כן, מיקומו של מזכ"ל המפלגה ברשימת המועמדים של המפלגה לכנסת ייקבע במקום ה-11".

בנוסף, תעלה הצעה לאשר את הארכת תקופת כהונתה של הועידה לתקופה נוספת של עד 18 חודשים מיום בחירתו של היו"ר החדש. "זאת על מנת ליצור תקופת יציבות ואחדות השורה במפלגה, ולאפשר לה הן מבחינה כלכלית והן מבחינה ארגונית להתמקד בהכנות לבחירות הכלליות".

לסיום, הצעה להגברת השקיפות הציבורית המבקשת לפרסם את הדוחות הכספיים של המפלגה מדי שנה, "פרסום פומבי של סיכומים והחלטות של מוסדות המפלגה ופרסום דו"ח מפורט לציבור שיסכם את עיקרי הפעילות של המפלגה".0 תגובות

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>