מעבר לאתר המותאם

הגר"ד לאו לגבאי בתי הכנסת: "הרחיקו את העלונים מבית הכנסת"

איתי גדסי 1 Comment on הגר"ד לאו לגבאי בתי הכנסת: "הרחיקו את העלונים מבית הכנסת"

בכנס הגבאים השנתי, קרא הרה"ר הגר"ד לאו להרחיק את העלונים מבתי הכנסת: לא ראוי שבאותו זמן שהחזן קורא מספר התורה דברי אלוקים חיים יושבים וקוראים עלונים • ח"כ מיקי זוהר: "הוכחתי בכל תפקידיי כי בכל דבר הקשור ליהדות אני מוכן לשלם מחיר"

הגר"ד לאו בנאומו
הגר"ד לאו בנאומו צילום: יעקב כהן

"בואו ונשמור על כבוד בתי הכנסת, לא ראוי שבאותו זמן שהחזן קורא מספר התורה דברי אלוקים חיים יושבים וקוראים עלונים, זה זלזול בקדושת ספר תורה ובית הכנסת."  כך אמר הרה"ר הגר"ד לאו בכנס גבאים שהתקיים בעיר בת ים.

הרב לאו גם העלה את בעיית הגניזה בשל ריבוי העלונים ואמר כי לפי בדיקה שערך יש 870 עלונים וזוהי מכת מדינה וכי הוא במו"מ מול המפעל לנייר בחדרה ע"מ שימחזרו את העלונים ובכך ימנעו את המצב הקיים שבו מתגוללים העלונים בבזיון.

כאמור את הדברים אמר הרב לאו בכנס גבאים – "הגבאי במרכז" שנערך באולמי שיין בבת ים ובו נכחו מאות גבאי בתי כנסת מאזור המרכז.

את הכינוס ערכו זה השנה השביעית "התאחדות בתי הכנסת" ו"מקדש מעט" והכינוס נועד לתת בידי הגבאים כלים וידע מקצועי בכדי לנהל את בית הכנסת בצורה מיטבית.

מי שעומד בראש ההתאחדות ואף עורך ומו"ל את מגזין "מקדש מעט" הוא הרב אלי בן הרוש שמזה שנים שם לו למטרה את השמת "הגבאי במרכז" ולפאר ולרומם את בתי הכנסת בכל התחומים .

בכניסה לאולם עמדו דוכנים עם כל חפצי הקודש השייכים לבית הכנסת לטובת גבאי ביהכ"נ שיוכלו לשכלל ולפאר את בית ה'.

לקראת ערב התכנסו הגבאים סביב שולחנות ערוכים וכיבוד כיד המלך.

יו"ר המועצה הדתית בבת ים הר' בני אלחרר שאירח את הכנס פתח את רשימת הנואמים וקיבל את מאות הגבאים בדברי ברכה ואמר כי זכות היא לו לארח כנס זה.

אלי בן הרוש העומד בראש ההתאחדות דיבר על החשיבות של הגבאי בקהילה: "הגבאי בזמנינו הוא בבחינת  – " איש על העדה", לא עוד שמש בית כנסת שדואג רק לשמן למאור ויין לקידוש , אלא הוא משמש בתפקיד מרכזי בחיי הקהילה הנוגע לכל תחומי החיים הקהילתיים  גם הרוחניים וגם הגשמיים."

כמו כן העלה את החובה לבטח את בית הכנסת ובכך להתחסן מפני תביעות אישיות בהיעדר ביטוח לבית הכנסת.

לאחריו נשא דברים ר"ע בית שמש הר' משה אבוטבול שאמר כי הוא בעצמו גבאי ותואר זה גובר על כל תפקיד ותואר אחר שיש לו.

הרב הגאון הרב  מיכה הלוי רבה של העיר פתח תקוה אמר לגבאים כי הדרך להעיר היא רק לדבר בחיוב על הקדושה: "כשרוצים להעיר לאדם שמדבר בשעת התפילה או קריאת התורה צריך לאמר לו: בית הכנסת הוא מקום קדוש, הוא כבר יבין ויקבל וזה עדיף עשרת מונים מנזיפות וגערות".

חה"כ מיקי זוהר המשמש כחבר בשדולת בתי הכנסת אמר בדבריו כי יש לו כבוד גדול למסורת : "הוכחתי בכל תפקידיי כי בכל דבר הקשור ליהדות אני מוכן לשלם מחיר,  כשנאבקתי על חוק השבת שילמתי מחיר שאף פוליטקאי לא היה מוכן לשלם וזה הגיע מתוך אמונה שהשבת הוא הדבר היקר ביותר לעם ישראל".

ראש העיר יוסי בכר הביע בדבריו את שמחתו על כך שהכנס מתקיים בעיר בת ים והבטיח להמשיך ולסייע לבתי הכנסת ולגבאים בפעילות הקודש שלהם ואמר כי זוהי זכות העומדת לנצח .

אחרון הנואמים שר הדתות הרב דוד אזולאי שיבח את הגבאים המסורים על עבודת הקודש

שנושאים על כתפיהם : "עליכם נאמר כל העוסקים בצורכי ציבור הקב"ה ישלם שכרם" . והוסיף:  "יהושע שהנהיג את ישראל הגיע לגדולתו בזכות שהיה נער לא ימיש מתוך האוהל. שהיה מסדר את הספסלים בבית המדרש לטובת הלומדים. וזוהי העבודה שאתם עושים, אשריכם." בסיום דבריו בירך את היוזם אלי בן הרוש על פעילותו הנמרצת.

במהלך הכנס נאמו דוברים שונים שדנו בכל הנושאים סביב בית הכנסת. ניהול נכון של העמותה.

הנגשת ביהכנ"ס לבעלי מוגבליות. כיצד עושים ביטוח נכון לבהכנ"ס. איך לפאר את ביהכנ"ס בלי הוצאות מרובות.1 תגובות

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

מיין תגובות