מעבר לאתר המותאם

סערת 'בקהילה' • גרינבוים: "לא התכוונתי לאלו ששמעו לדעת רבותיהם"

דוד לזר 7 Comment on סערת 'בקהילה' • גרינבוים: "לא התכוונתי לאלו ששמעו לדעת רבותיהם"

גם אם לרגע חשבנו שהימים של 'אחרי הבחירות' יהיו שקטים יותר, מאמר של עורך עיתון 'בקהילה' אברהם דב גרינבוים – הצליח לשבש את השקט המדומה.

בטורו השבועי כתב גרינבוים כי "טוב יעשו ראשי 'יד למשפחה' ושאר ארגוני העזר בציבור החרדי לו ינפו ויסננו היטב הדק את אלו שהשבוע הצביעו ברגליהם נגד העצמת הכוח החרדי. ישמיטו ויוקיעו את כפויי הטובה שבמחננו שבאדישות לא יצאו לקיים את חובתם. יסירו ויכרתו את במות היחיד שקידשו מלחמה נגד ההנהגה החרדית".

בהמשך הוסיף כי "שני צדדים למטבע. אלה המושכים ללאומניות שלא חסרה בציבור החרדי, ואלה שנמשכים לקנאות המתרבה ברחובותינו. הקנאים והלאומנים לא מסתדרים עם הרבי שלהם בכל השנה. מה הוא מבין".

"את הלאומניות ראינו במפלגת הנפל של אלי ישי. מנסים לעשות סיבוב בדרך לכנסת. לנגח את ליצמן, גפני, דרעי. בפעם שעברה הם נגחו גם בישי. ככה זה. מכים בממסד. למה לא.  הם מקבלים את מיטב הדיבידנדים של הציבור החרדי וכל הטבה אחרת, וכשהם מתבקשים לתת מעצמם אחת לארבע שנים, קול אחד עבור היהדות הנאמנה – מפנים עורף".

דבריו של עורך 'בקהילה' גררו ביקורת רבה – בעיקר על החיבור הפוליטי עם נושא הסיוע לנזקקים, בשיחה הבוקר (שני) ב'מדברים אקטואליה' עם בצלאל קאהן ודוד חכם ב'קול חי' הוא הגיב ואמר כי "התכוונתי לחסידים שרבם חתמו על ה'קול קורא' וביום הבחירות לא צייתו. לא התכוונתי למי שמציית לרבו".

גרינבאום הסביר כי "לא התכוונתי לאלו ששמעו לדעת רבותיהם, לא לפלג הירושלמי ולא לחסידי חב"ד, אני מתכוון לקהלים אחרים", לדבריו, "בתוך עמי אני יושב, אני גר בשכונה מערובת בבית שמש, אני רואה קבוצה של חרדים – חסידים, לא חסיד סאטמר אלא כאלו שיש להם אדמו"ר שחתום על ה'קול קורא' להצביע ל'יהדות התורה', ופתאום ביום הבחירות הם לא מכירים את הרבי שלהם ומתחפשים לחסידי סאטמר", גרינבוים הבהיר שוב כי "על מי ששומע לגדולי ישראל ונמנע זה בהחלט 'ועשית ככל אשר יורוך'", אמר.

האזינו לראיון המלא:7 תגובות

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

מיין תגובות
 1. 7

  יישר כח לרא"ד גרינבוים שמבטא את דעת רוב הציבור החרדי השפוי. אולי הקשר לסיוע וכו' מוגזם, אבל אפשר להבין שהדברים נכתבו מתוך כאב, כאב המשותף לכולנו כאשר אנו רואים ציבור נפלא שהוא עצם מעצמו של הציבור החרדי, זקוק כמוהם לתתי"ם, לבתיכ"נ לישיבות, לפטור מגיוס ללומדי תורה, והולכים לרעות בשדות זרים. אלו תולים עצמם בדעת רבם כביכול (שכשאמר "המפלגה החרדית ביותר" התכוון לליכוד או לליברמן או לבית היהודי), ואלו הפכו להיות קנאים – קנאות שגדולי ישראל ראו בה חוסר אחריות מוחלט, אלו ואלו שוגים בדמיונות – אלו מאמינים שתהיה ממשלה בישראל שלא תחזיר שטחים (גם אם מרזל יהיה ראש ממשלה הוא יצטרף להתחשב במציאות), ואלו מאמינים שבכוחנו הדל להלחם נגד כל השלטון וכל החברה בישראל, כאשר בסופו של דבר הצעדים המטופשים וחסרי האחריות שלהם יביאו לגיוס של לומדי תורה ממש! [זה בכלל לא רחוק, כבר ראינו "סנקציות כלכליות" ועוד נראה, אין סיכוי שהציבור החילוני ואפילו הדת"ל ישלים עם פטור גורף מגיוס].

 2. 6

  שמאלני נאלחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח אין הבדל בינך לחצרוני ולגרבוז ולכל שאר השמאלנים בושההההההההההההההההההההההההההההההההה אני מפסיק את המנוי לבקהילה!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. 5

  שיתבייש לוווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווווו

 4. 4

  אתם מכירים את הסיפור על אותו ליצן שהסתובב עם מכשיר בעייתי ברשותו ולשאלת חבריו למה הוא לא הולך עם מכשיר כשר ענה "אני מכשיר לבד…". זה הסיפור של העציצונים כל אחד בוחר לו את רבו לפי דעתו בפלג הקטן הזה היו לא פחות מ5 דעות. 1. אסור להצביע כלל. 2. יש להצביע יחד לאלי ישי. 3. יש להצביע ש"ס. 4. איש הישר בעיניו יעשה. 5. וכן, היתה גם דעה של מיעוט שפוי בתוך הפלג להצביע ג' . מיעוט מבולבל לגמרי שכל אחד חושב שהוא הרב ומכשיר לעצמו את דעתו

 5. 3

  למה לשחק אותה תמים, הרי התכוונת בדיוק לכך, מה קרה נחלצת מההחתמה נגד בקהילה,

 6. 2

  מר גרינבוים, חבל שחזרת בך!
  אמרת דברים נכוחים ומדוייקים.
  גם אם חוזרים על השקר 100 פעם על אלה ש"שומעים לרבותיהם " (כל פעם זה הרב שמתאים להם, ואכמ"ל בדברים פשוטים).אין זה ינקה אותם מיום הדין.
  ויואילו נא לא להנות מאומה מכל ההישגים הרבים שיעמלו נציגינו ביום ובלילה, ומכח העבודה של כל ציבור היראים בהתגיסותם למערכה הגדולה.
  זכרו בסיס צורת אדם היא הכרת טובה.

 7. 1

  הכתבה בפירוש נכתבה נגד חב"ד היו יותר מידי מילים מיותרות בה, ואין זו הפעם הראשןונה שהוא משתלח בחב"ד, ואח"כ מנסה לתקן, עדיף אויב גלוי מאויב נסתר. גרינבויים מחזק את קוראי המבשר בכפר חב"ד , שיודעים שאחרי עזיבתו של העורך המוכשר ליפקין, אין לחבד יצוג הולם בשבועונים.